Truskawki – nawożenie ukierunkowane na dobrą jakość owoców11 czerwca w Hornigach mamy ciepły, choć trochę wietrzny dzień. Truskawki dojrzewają i czekają na kolejny zbiór. Na odmianie Verdi, będzie on realizowany już 4 raz.  W takiej fazie wzrostu cały czas bardzo dobre odżywienie owoców, tak by utrzymać ich wielkość, ale również trwałość oraz smak. Jak to można uzyskać? Podpowiada Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland.

Nawożenie truskawki w czasie zbiorów

Okazuje się, że w przypadku odmiany Verdi, ma ona dość specyficzne wymagania jeśli chodzi o odżywienie mikroelementami, w tym żelazem. Na wielu roślin widać jeszcze chlorozy żelazowe i jasne (cytrynowe) przebarwienia najmłodszych liści. By temu przeciwdziałać kontynuujemy cały czas dodatek nawozu Rexolin do pożywki. Dodatkowo wykonywane są zbiegi pozakorzeniowe Kristalef FOTO by utrzymać dobrą kondycję liści i tym samym zapewnić odpowiednie odżywienie owoców – informuje Wojciech Wojcieszek.

Nawożenie truskawki gdy jest ciepło

W tej chwili dla wielkości plonu ważne są dwa składniki. Azot, który podawany jest w postaci saletry wapniowej YaraTera CALCINIT oraz potas z Kristalonu Pomarańczowego. W okresie zbiorów dążymy przede wszystkim do dobrego zaopatrzenia roślin i owoców w potas, a relacja N: K powinna wynosić 1:2 – przypomina ekspert z firmy Yara Poland.

truskawka_Verdi
truskawka_Verdi

Warto pamiętać, że w warunkach ciepłej i słonecznej pogody, wapń który pobierany jest wraz z wodą, trafia głównie do liści. Dlatego by zapewnić dobre odżywienie owoców w wapń (wpływa na utrzymanie ich jędrności i trwałości pozbiorczej) wskazane są zabiegi pozakorzeniowe. Można w tym celu zastosować YaraTera CALCINITw dawce 5 kg na 1 ha (500-1000 l wody/ha). Ważne jest przy tym dobre pokrycie roślin cieczą, tak by trafiła ona również do owoców.

Nawożenie truskawek wapniem

Jeśli chcemy dostarczyć sam wapń do owoców można zastosować nawóz YaraVita Stoppit w dawce 5l/ha. Będzie to szczególnie wskazane w warunkach deszczowej pogody i wypłukania wapnia z gleby.

Truskawki nawożenie

Zapraszamy na spotkania Truskawkowe Inspiracje w Hornigach 2 lipca 2022. Podsumowanie pierwszego sezonu i ocena odmian po 60 dniach od posadzenia. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja – LINK
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here