Chciwi pośrednicy zarabiają na truskawkach

Ekologiczne owoce przygotowywane do sprzedaży w firmie BionestPrzedstawiciele Związku Drobnych Rolników i Ranczerów z Andaluzji (UPA Anadalusia) w Hiszpanii, krytycznie odnoszą się do stawek oferowanych za truskawki hiszpańskim plantatorom. Średnio dostają za truskawki 2 euro/kg, podczas gdy owoce te w sklepach sprzedawane są od 6 do 7 euro/kg. 

Chciwość dużej dystrybucji powoduje, że produkcja truskawek staje się nieopłacalna – informował sekretarz generalny UPA Andalusia, Cristóbal Cano, podczas marcowej wizyty na farmie truskawek w Moguer.

W zeszłym roku producenci otrzymywali 2 euro za kilogram truskawek, podczas gdy konsument płacił około 4 euro/kg w sklepie. W tym roku, przy drastycznym wzroście kosztów produkcji, farmer nadal otrzymuje 2 euro/kg, podczas gdy te same owoce w sklepie kosztuje od 6 do 7 euro. W ocenie przedstawicieli tej organizacji nie ma tutaj zachowanych proporcji. Dystrybucja po raz kolejny nie ma limitu, podwaja marżę zysku w ciągu roku, podczas gdy produkcja tych owoców staje się nieopłacalna dla plantatora – krytykuje Cristóbal Cano.

W ocenie przedstawicieli UPA Andaluzja potrzebne jest pilne wprowadzenie zasad określających marże dystrybucji. Potrzebne są nowe narzędzi, aby ujawnić ten procent zysku. Zarobki sieci handlowych nie mogą odbywać się kosztem rolników i niszczenia strategicznego sektora produkcji jakim dla tego regionu są owoce jagodowe – mówi Cristóbal Cano.Poprzedni artykułNadchodzą przymrozki! Jak zabezpieczyć rośliny?
Następny artykułOptymalizacja programów nawożenia borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj