Ceny mrożonych truskawek

mrożone truskawki, ceny mrożonych truskawekUnijny rynek mrożonych truskawek charakteryzuje się stabilnością pod kątem cenowym od początku bieżącego sezonu. Notowania Foodnews wskazują, że kilogram polskich truskawek mrożonych w październiku br. o jakości IQF (Senga Sengana II kl. niekalibrowane) kosztował średnio 1,07 euro/kg wobec 1,09 euro/kg trzy miesiące wcześniej.

Poziom cen był jednak wciąż o 17% niższy niż przed rokiem, czego przyczyną jest dość wysoka podaż truskawek mrożonych na rynku europejskim. Eksport polskich mrożonych truskawek do krajów Unii Europejskiej w pierwszych siedmiu miesiącach 2014 roku, według danych Eurostatu był o 17% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem i wyniósł blisko 52 tys. t. Niemniej, już w samym lipcu dynamika eksportu mrożonek wyhamowała, co wskazuje, że popyt na mrożone truskawki nieco się osłabił. Wg. Foodnews zakupy mrożonych są obecnie mniejsze, co spowodowane jest świadomością dostępności towaru na rynku i braku tendencji do tworzenia zapasów przez odbiorców.

Tegoroczna produkcja mrożonych truskawek w Polsce wzrosła prawdopodobnie w stosunku do 2013 roku, co mogło być rezultatem szacowanego przez GUS wzrostu produkcji owoców świeżych (+2,5% w relacji do 2013 roku i +31% w porównaniu do 2012 r.). Mniejsza jest natomiast podaż mrożonych truskawek z Chin – według Eurostatu w lipcu i sierpniu do Unii sprowadzono 13,9 tys. ton truskawek z tego kraju czyli o 45% mniej niż przed rokiem. Ich ceny są wciąż niekonkurencyjne w stosunku do truskawek polskich, co jest wynikiem nie najlepszych tegorocznych uwarunkowań podażowych w tym kraju. W październiku br. kilogram mrożonych truskawek z Chin kosztował średnio 1,45 USD tj (1,16 euro/kg). Niewiele więcej truskawek mrożonych, jeśli chodzi o wspomniany okres, sprowadzono z Maroko. Według danych Eurostatu było to 54,2 tys. ton co oznacza wzrost o 1,5% r/r. Niemniej podobnie jak w przypadku truskawek polskich dynamika eksportu do UE w połowie roku wyhamowała. Jeśli chodzi o ten kraj, eksport truskawek do UE-28 może w dalszym ciągu może wykazywać tendencje do spadków. Większe zamówienia na marokańskie truskawki może zgłaszać Rosja, której embargo oprócz produktów świeżych objęło mrożone owoce z UE. Od lipca do sierpnia br. na rynek Rosji z krajów Unii Europejskiej trafiło 2,9 tys. ton mrożonych truskawek z czego 92% stanowiły owoce z Polski.
Źródło: AgroTydzień, BGŻ
Poprzedni artykułNie zostać z tyłu, czyli jak zmienia się rynek świeżych owoców
Następny artykułPerspektywy dla jagody kamczackiej – FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj