Wśród różnych rozwiązań związanych z uprawą borówki w glebie, w projekcie Borówkowe Factory będziemy testować również metodę polegającą na wzbogacaniu gleby w węgiel brunatny. Podłoże to pozyskiwane z polskich kopalni i odpowiednio spreparowane pod potrzeby upraw ogrodniczych dostarczyła firma Carbohort. Doświadczalnie wprowadziliśmy je do gleby w różnych dawkach. Alternatywnym rozwiązaniem poprawy żyzności gleby może byś stosowanie próchnicy w płynie czyli preparatu Carbohumic.

W projekcie Borówkowe Factory podczas przygotowania gleby wprowadzono doświadczalnie do rodzimej gleby różne ilości węgla brunatnego. Podłoże to produkowane przez firmę Carbohort, jest odpowiednio rozdrobnionym węglem brunatnym, bogatym w kwasy huminowe o porowatej strukturze. Wprowadzone i wymieszane z glebą poprawia jej strukturę i nadaje jej większej żyzności, o czym przekonaliśmy się już w projekcie Malinowe Factory, gdzie takie podłoże było już testowane w ubiegłym roku (czyt. „Takiego systemu korzeniowego to ja osobiście  nie widziałem”). Po intensywnej eksploatacji gleby i upraw prowadzonych często w monokulturze obserwujemy pogarszanie się jej właściwości. Stwarza to wiele problemów uprawowych. Dlatego postanowiliśmy do naszej tematyki badawczej włączyć rozwiązania sprzyjające poprawie żyzności gleby. Działania te realizujemy wspólnie z firmą Carbohort – informuje dr Paweł Krawiec.

Doświadczalne kombinacje polegają na wprowadzeniu do gleby węgla brunatnego w różnych dawkach. Pierwsza kombinacja polega na dodaniu węgla brunatnego w ilości 30% w stosunku do gleby (zagon 1,6 m szerokości i 20 cm głębokości) co daje 300-450 m3/ha. Kolejna kombinacja z udziałem 15% (150-200 m3/ha) i kombinacja 50% (480-750 m3/ha). Zmienna dawka wynika z tego na jaką głębokość mieszane będzie podłoże z glebą (20 lub 30 cm).

Celem tego doświadczenie jest wzbogacenie gleby w materię organiczna, co nabiera szczególnego znaczenia w nasilającym się w ostatnich latach zjawisku suszy. Materia organiczna w glebie pozwala zgromadzić w niej więcej wilgoci poprzez poprawę właściwości buforujących i sorpcyjnych – przypomina dr Paweł Krawiec.  

Kolejnym rozwiązaniem gdzie zostanie użyty węgiel brunatny jest uprawa borówki w pojemnikach. To doniczki o objętości 35 l, które zostaną wypełnione węglem brunatnym. Taka uprawa będzie porównywana do uprawy w podłożach na bazie „kokosu” dostarczonych przez firmy Lego i Ceres (więcej szczegółów już niebawem). Jest to rozwiązanie dla tych gospodarstw, które nie mają odpowiedniej jakości gleb pod uprawę borówki lub koszty związane z przygotowaniem gleby są zbyt wysokie. Alternatywą może być uprawa w pojemnikach zagłębionych w glebie – informuje dr Paweł Krawiec. Podłoże na bazie węgla brunatnego z firmy Carbohort, cechuje się dodatkowo wysoką zawartością wapnia i żelaza, co należy uwzględnić podczas przygotowania pożywek.

 

Polityka prywatnosci *






Poprzedni artykułŚwiatowa produkcja i handel truskawką. Przegląd sytuacji na przełomie kwietnia i maja, cz. 2
Następny artykułPlantatorzy są oburzeni – aktualne wytyczne dotyczące zatrudnienia osób do zbioru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj