Wiosna to intensywny czas w borówkowych szkółkach. Po udanej kampanii sprzedażowej 2023/2024 w gospodarstwie Selerscy, czas na sadzenie w nowych roślin. Trwa tam właśnie proces sadzenia nowych sadzonek borówek.

Borówki tylko wegetatywnie

W gospodarstwie prowadzonym przez Ewelinę Marcinkowska i Pawła Selerskiego  produkuje się przede wszystkim sadzonki borówki wysokiej oraz haskapu. Dodatkowo również derenia jadalnego. Szkółka ta położona jest w miejscowości Wężyki, niedaleko Sochaczewa. Wiosną po udanej kampanii sprzedażowej wreszcie jest miejsce, które zapełniają powoli nowe sadzonki. Jak informuje Ewelina Marcinkowska Od początku powstania szkółki rozmnażamy materiał w sposób wegetatywny z pędów zdrewniałych i półzdrewniałych. To daje gwarancję powtórzenia cech rośliny matecznej. Taki materiał z wielodoniczek  wysadznay jest głównie do pojemników 1,5l. W ubiegłym roku wyprodukowano również materiał w pojemnikach P9. Teraz wysadzany jest w doniczki 2 i 3 litrowe – wyjaśnia Pani Ewelina. Jak szacuje już w czerwcu będzie to pełnowartościowy materiał szkółkarski.

Asortyment odmian mocno ograniczony

Jeśli chodzi o odmiany, to ich asortyment został mocno ograniczony. Obecnie szkółka oferuje przede wszystkim takie odmiany borówki jak ‘Duke’, Bluecrop, ‘Draper’, ‘Calypso’, ‘Chandler’, ‘Liberty’. Ograniczenie asortymentu odmian do tych bardziej popularnych wydaje się być korzystne dla efektywności produkcji.  Z wielu starszych odmian zrezygnowaliśmy, ponieważ zmniejszyło się na nie zapotrzebowanie. Mamy licencję na nowe odmiany typu Draper, Calypso i Liberty i na te odmiany w tym momencie głównie stawiamy – informuje Paweł Selerski. W szkółce dużą uwagę zwraca się na powtarzalność materiału szkółkarskiego. Prowadzi się tu własne mateczniki, z których pozyskuje się materiał do ukorzeniania. Sadzonki ukorzenia się w tunelach, po czym ukorzenione dopiero trafiają na kontenerownię. Rocznie tę borówkową szkółkę opuszcza około 200 tys. sadzonek borówki wysokiej, dodatkowo również haskapu i derenia jadalnego w różnych odmianach.

Kwatera z nowo posadzonymi roślinami borówki
Handlowy materiał derenia jadalnego

Najlepszą wizytówką naszej szkółki jest zaufanie plantatorów. To, że wracają oni do nas po kolejne partie sadzonek, daje nam nie tylko satysfakcję, ale chęć do dalszego rozwijania naszej szkółki – dodaje Paweł Selerski.

Więcej informacji o szkółce na stronie www.selerscy.com

Poprzedni artykułMaliny pod kontrolą, ale … Ten szkodnik może zaskoczyć  
Następny artykułNa plantacjach truskawek między opadami deszczu (monitoring plantacji, 04.06.2024 r.) 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj