Międzynarodowa Wystawa Zieleń to Życie, odbywająca się w dniach 1-3 września w Warszawie na terenie EXPO XXI, była jak zawsze okazją do zaprezentowania bogatej oferty szkółkarskiej. Choć skoncentrowana była głównie na roślinach ozdobnych oraz sposobach ich aranżacji w ogrodach, to nie zabrakło na niej bogatego asortymentu roślin jagodowych. Okazuje się bowiem, że to właśnie ta grupa roślin staje się cennym uzupełnieniem ogrodów przydomowych. Wiele obecnych na wystawach szkółek oferowało również materiał szkółkarski do nasadzeń towarowych.

Wystawa Zieleń to Życie, organizowana przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocję Zieleni, w tym roku zgromadzała przeszło 320 wystawców z Polski, Europy, Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Jak zawsze, te najważniejsze dla szkółkarskiej branży targi obfitowało w atrakcje, wśród których był konkurs o zielony Laur na produkty dla szkółkarstwa i ogrodu. W tym roku tytuł ten zdobyły firmy: „Geo Polska” za produkt Folia Plastikas Kritis EVO2® oraz „Piotr Kość Szkółki od 1965 roku” za kolekcję roślin in Your Patio od berry&more ™, wyróżnienie otrzymała firma PPHU Garden Serwis Tomasz Pecyna za CDF Aqua – mikroprocesorowy dozownik CO2 i O2. W konkursie Nowości rywalizowało aż 28 roślin, wśród których nie brakowało roślin jagodowych jak kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum) ‘Amber Sweet Goji’ o żółtych i okazałych owocach, czy jeżyna bezkolcowa ‘Black Cascade’ owocująca na tegorocznych pędach, u której owoce dojrzewają we wrześniu i październiku.  Jak zawsze Wystawie towarzyszyły tematyczne Konferencje i seminaria skierowane zarówno do producentów roślin jak również do kreatorów zieleni w miastach i ogrodach. Wśród oryginalnych aranżacji uwagę zwracał pawilon powstały tuż wejściem do budynku, nawiązujący do przestrzeni muzealnej, gdzie dziełami sztuki były rośliny. Było to miejsce gdzie można było odpocząć i nie rzadko zaczerpnąć inspiracji do tego jak urządzić własny ogród.

Zieleń to Życie to również miejsce gdzie swoją ofertę prezentują szkółki oferujące rośliny jagodowe. Wśród nich był takie firmy jak: Schrijnwerkers Plants z Holandii, Clematis Źródło Dobrych Pnączy, Gospodarstwo Ogrodnicze Szetyńscy, Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksanda Kusibab-Wyka i Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina Kusibab-Popowiczi Mirosław Popowicz, Szkółka Krzewów Ozdobnych Bielicki, Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha, Fructoplant, Szkółka Roślin Ozdobnych Ważyńscy, Szkółka Krzewów Ozdobnych Andrzej Blabuś (więcej o ofercie tych szkółek w czasopiśmie „Jagodnik”). W ich ofercie znaleźć można było zarówno rośliny borówki wysokiej, porzeczek, malin i jeżyn, jagody kamczackiej, ale również mniej popularne rośliny jak aronię, żurawinę, kolcowój szkarłatny (jagoda Goji), czy aktinidie (mini kiwi) lub cytryniec.

Nie zabrakło na Zieleń to Życie oferty maszyn i rozwiązań do produkcji szkółkarskiej, w tym maszyn i ciągników oraz narzędzi i akcesoriów niezbędnych w szkółkarskiej ale też ogrodniczej produkcji.









Poprzedni artykułŚwiatowy handel truskawkami
Następny artykułNiemcy zaimportowali mniej truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj