Przygotowując stanowisko pod uprawę borówki należy zadbać o zapewnienie odpowiednio niskiego pH (4,5-5). Ważna jest również odpowiedniej zawartości materii organicznej w glebie. Tradycyjnie robi się to wprowadzając w rowy, gdzie będą sadzone rośliny różnego rodzaju substraty typu kwaśny torf, trociny, kora lub zrębki. Alternatywą dla tego typu rozwiązań może być posadzenie borówki z wykorzystaniem substratu CARBOMAT, wyselekcjonowanej mieszanki węgla brunatnego.

Carbomat pod rośliny i jako ściółka

Plantacja Verry Good Berry położona w Karczewku gmina Kiszkowo, województw wielkopolskie (około 50 km od Poznania) jest stosunkowo nowym przedsięwzięciem. Jest prowadzona przez braci Bartłomieja i Szymona Olejnik. Kilka lat temu zdecydowali się na założenie plantacji borówki. W 2018 roku posadzono pierwsze rośliny odmiany ‘Bluecrop’ na powierzchni 2 ha. To było dla nas duże wyzwanie. Mimo to, że wiedzieliśmy w jakim kierunku uprawy chcemy pójść czyli od początku w kierunku ekologii  wiem, że popełniliśmy pewne błędy – mówi Pan Bartłomiej. Dlatego realizowane 2 lata później nasadzenia wykonaliśmy  już w  trochę  inny sposób.

Carbomat
Sylwia Gabrysz i Bartłomiej Olejnik na plantacji ściółkowanej substratem z węgla brunatnego

Warto podkreślić, że terany na których zakładana jest plantacja to gleby słabe i piaszczyste. Dlatego muszą być odpowiednio przygotowane pod uprawę borówki. Zdecydowano się wzbogacić glebę rodzimą  w substrat organiczny CARBOMAT z firmy CARBOHORT. Wykorzystano go już podczas sadzenia pierwszej plantacji w rzędy. Przy nowych nasadzeniach wykorzystano go już punktowo w otwory wykonane w ziemi. W te otwory o głębokości 40 cm i szer. 30 cm  wsypywany został substrat CARBOMAT o bardzo drobnej frakcji w ilości od 3 do 6  l/roślinę. Następnie został uzupełniony gleba rodzimą i wymieszany. W tak przygotowane otwory sadzono rośliny. W kolejnym etapie rozpoczęto ściółkowanie rzędów. Do tego zabiegu również wykorzystano substrat CARBOMAT, ale już o grubszej frakcji. Wysypano go wzdłuż roślin na szerokości około 30-40 cm. Do nasadzeń wykorzystano rośliny zakupione w szkółce Selerscy.  

Korzyści z zastosowania Carbomat w uprawie borówki

Taki system ściółkowania zastosowano również na starszej plantacji. Zdecydowaliśmy się na ściółkę z z substratu Carbomat, ponieważ widzimy wiele korzyści z tym związanych. Po pierwsze nie ulega on szybkiej mineralizacji. Nie mamy więc ubytków na skutek jego rozkładu tak jak ma to miejsce w przypadku kory czy trocin. Jestem pewien, że uzupełnienie ściółki nie będzie wykonane szybciej niż za 6-8 lat. Po drugie – jest bogaty w substancje próchniczne. Wzbogaca w nią naszą glebę, a dzięki temu borówki zdecydowanie lepiej rosną – podkreśla Pan Bartłomiej. Zauważa też inne korzyści wynikające z zastosowania takiego rozwiązania. Rośliny wymagają mniejszych dawek wody podczas podlewania, jak również ograniczone jest wyrastanie chwastów, nawet o 50 %. Efekt ten uzyskuje się pod warunkiem, że warstwa ściółki z podłoża CARBOMAT nie jest wzruszana i mieszana z rodzimą glebą.    

Za wykorzystaniem substratu CARBOMAT w uprawie borówki przemawiają też inne jego cechy. Jak podkreśla Sylwia Gabrysz z Carbohort, podłoże to posiada naturalne pH od 3,5 – 4,5. Nadaje mu to wybitnych właściwości zakwaszania gleby w trakcie naturalnych opadów deszczu (wpłukiwanie do gleby). Jest to szczególnie ważne w przypadku plantacji starających się o certyfikat ekologicznej produkcji. Stanowi więc znakomitą  alternatywę dla kwasu azotowego używanego powszechnie do zakwaszania pożywek i utrzymanie niskiego odczynu gleby.

Mieszanka kilku frakcji

Substrat CARBOMAT jest organiczną mieszanką odpowiednich frakcji węgla miękkiego, precyzyjnie oczyszczonego z wszelkich pyłów i innych zanieczyszczeń. Wytwarza się go z przebadanych laboratoryjnie pokładów węgla, dzięki czemu mamy pewność, że jest to podłoże w 100% jednorodne i bezpieczne pod względem zasobności. Warte podkreślenia jest również to, że substrat ten to ogromne źródło kwasów fluwowych oraz huminowych. Są one nierozłączna składową gleb wysokiej jakości (żyzności). To dzięki nim zapewniamy właściwe parametry  dla wzrostu roślinom przez długi czas. Nie bez znaczenie jest również fakt, że substrat z węgla brunatnego to także naturalne źródło pierwiastka C (węgiel), którego zawartość w ryzosferze jest bardzo ważna.

UWAGA. Zachęcamy do zakupu naszych produktów z dofinansowaniem. więcej szczegółów TUTAJ

Niebawem ciąg dalszy relacji z tego gospodarstwa …









Poprzedni artykułZakaz stosowania tiofanatu metylu już w 2021 roku
Następny artykułDrosophila suzukii – jednorazowa wizyta czy pobyt na stałe?

1 KOMENTARZ

  1. Świetny produkt, który nadaje się nie tylko do opisanej tu uprawy borówki. Coraz więcej osób przekonuje się o tym. Nie tylko profesjonalnie hodowcy i rolnicy, ale i domowi ogrodnicy, psjonaci ekologicznych upraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj