Komunikat jagodowy BCS nr. 5 z dnia 19 maja 2017 roku




Coraz bardziej widoczne są uszkodzenia na plantacjach odmian „jesiennych” zarówno po przymrozkach kwietniowych, jak i majowych. Uszkodzone pędy podejmują wzrost z pąków bocznych. Najprawdopodobniej efektem będą niskie rozgałęzione pędy podatne na uszkodzenia mechaniczne owocujące z 2-3 tygodniowym opóźnieniem.

Maliny 

Na odmianach „letnich” należy usuwać tegoroczne odrosty, gdyż obecnie nie ma zarejestrowanych herbicydów do tego celu.

Ze względu na tegoroczne opady deszczu należy zwrócić uwagę na choroby pochodzenia glebowego (Phytophtora). Grzyb ten zasiedla system korzeniowy powodując pastorałowato wyginające się pędy, które więdną, a następnie zasychają. Pewnym rozwiązaniem częściowo zapobiegającym jest zastosowanie preparatów zawierających grzyba Trichoderma. Należy jednak pamiętać, że podstawową „metodą ochrony” jest kwalifikowany materiał szkółkarski.

Aktualnie pogoda sprzyja rozwojowi chorób i szkodników. Zalecamy wykonanie lustracji plantacji pod kątem występowania rdzy i niektórych szkodników.

Pomimo dużych uszkodzeń wywołanych przymrozkami kwietniowymi i majowymi, plantacje malin należy chronić w celu zminimalizowania dalszych strat. Już teraz można stwierdzić objawy rdzy maliny, dlatego ważną kwestią jest skuteczna ochrona.

W okresie przedkwitnieniowym ochronę przed rdzą maliny oraz zamieraniem pędów malin można prowadzić w oparciu o produkty: LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,6 l/ha oraz ZATO 50 WG w dawce 0,2 kg/ha.

Z pełną treścią komunikatu można się zapoznać na stornie: vademecum.cropscience.bayer.com.pl

 









Poprzedni artykułTrudny sezon na borówkowych plantacjach
Następny artykułZalecenia dla borówki na okres kwitnienia, cz. II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj