Biała agrowłóknina w uprawie truskawek – co decyduje o jej trwałości

Karolina Lukaszczyk z firmy Center Plast
Na plantacjach przeznaczonych na przyspieszony zbiór już od kilku miesięcy rozłożona jest biała agrowłóknina. W przypadku tej okrywy bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wykorzystanie materiałów, które zapewniają z jednej strony optymalną wymianę powietrza, dobrą przepuszczalność dla wody i są odporne na rozerwania.

O korzyściach jakie daje zastosowanie białej agrowłókniny marki Lutrasil Pro oferowanej na rynku przez firmę Center Plast rozmawiam z Karoliną Lukaszczyk podczas wizyty na truskawkowej plantacji w miejscowości Niekarmia koło Toszka w woj. Śląskim. To co wyróżnia agrowłókninę Lutrasil Pro to m.in. technologia produkcji i rozmieszczenie włókien. Z jednej strony powoduje to, że materiał ten jest elastyczny, dobrze zachowuje się na wietrze i dobrze przepuszcza wodę, ale również jest odporny na rozerwania. Więcej informacji w materiale filmowym:

Jak informuje K. Lukaszczyk, materiał ten oferowany jest w grubościach 19, 23, oraz 30 gram/m2. To jaka agrowłóknina zostanie wybrana zależy w dużej mierze od stanowiska jak też rodzaju uprawianej odmiany. Zauważalny jest również trend wybierania grubszych agrowłóknin, które najlepiej zabezpieczają rośliny przed skutkiem ujemnych temperatur.

Według K. Łukaszczyk, ciekawym produktem, po który sięga coraz większa liczba plantatorów jest siatka Multiclima, która chroni rośliny m.in. przed przymrozkami. Materiał ten jest elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jej gramatura to 38 g/m2. Jest też bardzo trwała, dzięki zastosowaniu dobrej jakości stabilizatorów UV. Może być dłużej utrzymywana na roślinach niż biała agrowłóknina, wówczas zapewnia ochronę również przed ptactwem oraz gradem. Materiał ten jest jednak dwa razy droższy niż biała agrowłóknina. Prawidłowo użytkowany, może spełniać swoją rolę jednak przez wiele lata. Warto ten materiał rozkładać na białą agrowłókniną, dzięki czemu wydłuża się możliwość jej zastosowania. Dodatkowo na plantacje, gdzie rozkładana jest siatka Multiclima niechętnie wchodzą dzikie zwierzęta, w szczególności sarny.Poprzedni artykułMOSPILAN TOUR – spotkania, rozmowy i rabat na ochronę insektycydową!
Następny artykułTruskawkowe Inspiracje – przygotowanie gleby przed sadzeniem truskawek. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj