Bezpieczeństwo – mimo wszystko

alt

Centralny Magazyn Dystrybucyjny Bayer CropScience istnieje od 2003 i jest jedynym centralnym magazynem dystrybucyjnym środków ochrony roślin firmy Bayer dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Jednym z obowiązków nałożonych na wszystkie zakłady dużego ryzyka przez Prawo Ochrony Środowiska jest przeprowadzenie ćwiczeń w zakresie planu operacyjno-ratowniczego raz na 3 lata. Właśnie takie ćwiczenia zostały przeprowadzone 14 czerwca. Było to drugie tego typu wydarzenie, pierwsze odbyło się w grudniu 2010.

W związku z dużą koncentracją środków ochrony roślin klasyfikowanych jako produkty niebezpieczne dla środowiska, od 2009 roku posiada status zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

W tegorocznych manewrach wzięły udział siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu warszawskiego zachodniego, powiatów ościennych i wybranych Komend Powiatowych i Miejskich województwa mazowieckiego. Dysponowanie zasobów ratowniczych odbywało się zgodnie z wcześniej zatwierdzonymi planami operacyjnymi oraz sporządzoną i zatwierdzoną dokumentacją ćwiczeń. Wśród zadysponowanych zastępów ratowniczych i specjalistycznych wymienić należy siły I rzutu, które przewidziane zostały do usuwania skutków awarii na terenie Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience, oraz Kompania Gaśnicza „WISŁA” – pododdział Centralnego Odwodu Operacyjnego oraz Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Ekologicznego „Płock”, działająca w strukturach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

alt
Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 30 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej

Na ćwiczenia w charakterze obserwatorów zostali zaproszeni reprezentanci między innymi: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, Policji.

Celem ćwiczeń było taktyczne rozpoznanie obiektu przemysłowego Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience. Zostały zrealizowane następujące działania: pozorowana akcja ratowniczo–gaśnicza wewnątrz hali magazynowej, pomoc osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu ciężarowego oraz neutralizacja wyciekającego oleju napędowego, działania z zakresu ratownictwa chemicznego, ekologicznego w tym dekontaminacja ludzi i ograniczenie skażenia wody w pobliskiej rzece.

Bezpieczeństwo to bardzo ważny element w działalności firmy Bayer CropScience, a przeprowadzone manewry pokazały przede wszystkim lokalnej społeczności, że życie w sąsiedztwie zakładu o statusie „wysokiego ryzyka” jest bezpieczne.

Na podstawie informacji prasowej Bayer CropScience

 

Poprzedni artykułNa Kaszubach pełnia zbioru truskawek
Następny artykułSposób na Sengę Senganę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj