Apel sadowników z regionu Świętokrzyskiego


Sadownicy z regionu świętokrzyskiego, zgodnie z wypracowanym stanowiskiem z dnia 8 lipca 2018 roku, zwracają się do sadowników w całym kraju o powstrzymanie się od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych do odwołania.

W piśmie datowanym na 8 lipca 2018 roku skierowanym do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy:

Działając w imieniu Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników wyłonionego podczas zebrania protestacyjnego około 200 sadowników zgromadzonych w dniu 8 lipca 2018 roku w Samborcu – lista w posiadaniu RKPS, przekazujemy Panu Ministrowi przyjęte przez zgromadzonych żądania:

Żądamy podwyższenia cen za owoce kierowane do przetwórstwa do poziomu gwarantującego co najmniej zwrot kosztów produkcji.

Żądamy wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych zawieranych przez zakłady przetwórcze z rolnikami przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego z określoną ilością, terminem dostawy i ceną gwarantującą pokrycie kosztów produkcji oraz odpowiedni zysk gwarantujący odtworzenie produkcji na kolejny sezon.

Żądamy natychmiastowego podjęcia działań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (Antymonopolowy) zmierzających do potwierdzenia ewidentnej zmowy cenowej zakładów przetwórstwa produktów ogrodniczych i ukarania ich po stwierdzeniu uprawiania zachowań monopolistycznych.

Zgromadzeni stanowczo protestują przeciw niekontrolowanemu importowi produktów, które poddawane są przetwarzaniu w polskich zakładach przetwórczych i eksportowane na inne rynki pod marką polską często po zmieszaniu z krajowym surowcem. Przynosi to ewidentne straty polskim producentom, których produkty poddawane są rygorystycznej kontroli w przeciwieństwie do importowanych z zagranicy. Podobny proceder dotyczy również produktów do konsumpcji.

Zwracamy się z apelem do wszystkich sadowników w całym kraju o powstrzymanie się od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych do odwołania.

W przypadku braku reakcji ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na nasze słuszne postulaty, Regionalny Komitet Protestacyjny Sadowników podejmie bardziej radykalne działania jak: pikiety, manifestacje przed ministerstwem, blokady dostaw do zakładów przetwórczych oraz blokady dróg.

Uprzejmie prosimy Pana Ministra o niezwłoczne podjęcie działań w celu zrealizowania postulatów podjętych przez Regionalny Komitet Protestacyjny Sadowników w dniu 8 lipca 2018 roku w Samborcu. Oczekujemy pozytywnej odpowiedzi do dnia 17 lipca br. Pismo o powyższej treści przekazane jest do Zakładów Przetwórczych w regionie , do prowadzących punkty skupu oraz Związku Sadowników RP. Z up. Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników:

Ryszard Ciżla

Prezes Sandomierskiego Związku Ogrodniczego







Poprzedni artykułTargi BEST BERRIES w tym roku w październiku
Następny artykułCeny malin w skupie pozostaną niskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj