W dniu 25 lutego w Starym Radzikowie pod Płońskiem odbyła się Akademia Uprawy Truskawek 2023 (AUT). Wydarzenie obfitowało w interesujące wystąpienia – było ich ogółem 11. Stoiska wystawowe zorganizowało także kilkanaście firm. AUT stworzyła więc płaszczyznę do transferu wiedzy, a także spotkań i wielu owocnych rozmów.

Interesujące wykłady

W trakcie AUT 2023 odbyło się wiele ciekawych wystąpień. Część z nich dotyczyła nawożenia i biostymulacji roślin w różnych fazach sezonu. Niektóre dedykowane były sposobom diagnozowania zagrożeń i formom ich przeciwdziałania oraz zwalczania o ile zajdzie taka potrzeba. W Starym Radzikowie mowa była o uprawie truskawek w tunelach jak i w gruncie, a także o doborze odmian pod obie technologie produkcji. Uczestnicy wydarzenia mieli sposobność do rozmów z innymi plantatorami a także przedstawicielami firm z branży truskawkowej – tuż obok miejsca w którym trwały wykłady zlokalizowana została strefa w której toczono takie właśnie dyskusje. Była też sposobność do zjedzenia wspólnego posiłku i zdobycia nagród w konkursie wiedzy na zakończenie wydarzenia. Wybrane doniesienia z prelekcji na temat uprawy truskawek znajdą się w numerze 4/2023 czasopisma „Jagodnik”. Dla niecierpliwych poniżej załączam relację z jednego z pierwszych wystąpień z 25 lutego. Dotyczy ono żywienia truskawek.

Nawożenie na wczesny zbiór

Na ten temat mówił Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland. W swym wystąpieniu odniósł się zarówno do uprawy polowej jak i tej prowadzonej w tunelach. We wstępie przyznał, że w skali kraju uwidacznia się kurczenie areału uprawy truskawek. Tylko na Mazowszu ubyło ok. 2 tys. ha kwater truskawkowych. Nie mniej jednak wydajność plantacji, które wciąż są prowadzone polepsza się. Rosną koszty takiej działalności, więc lepsza agrotechnika jest po prostu konieczna. Zależnie od przeznaczenia truskawek nawożenie odpowiada za 5-8% kosztów ogółem. Jest jednak bardzo silnym determinantem uzyskiwania wysokiego plonu  o dobrej jakości.

W uprawie gruntowej, bez osłon prelegent zalecał, by stosować raczej dawki dzielone nawozów posypowych. W przypadku wystąpienia nawalnych deszczów istnieje bowiem ryzyko wypłukania składników pokarmowych poza ryzosferę. Konieczne jest także zdiagnozowanie zawartości gleby by ustalić jej aktualne wysycenie składnikami pokarmowymi. Czynniki ograniczające ich pobieranie, jak niewłaściwy odczyn pH gleby czy nadmierne wychłodzenie gleby, mogą być minimalizowane poprzez aplikację nawozu YaraMila Complex. Zawiera on fosfor w formie przyswajalnej dla roślin nawet wówczas, gdy temperatura gleby jest poniżej 12C. Kolejnym istotnym pierwiastkiem dla roślin jest wapń. Objawy jego niedoboru występują na liściach i ogonkach liściowych, a owoce nienależycie wysycone nim mają niższa od spodziewanej jakość pozbiorczą. Yara oferuje plantatorom saletry wapniowe, jak np. YaraLiva Tropicote czy Unika Calcium. Wapń zawarty w nich jest całkowicie rozpuszczalny, natychmiast dostępny dla truskawek. A azot saletrzany zawarty we wspomnianych produktach wspiera pobieranie wapnia. Dostępność azotu w relacji do potasu w początkach wegetacji w przybliżeniu wynosić powinna 2:1, a w okresie owocowania odwrócić się. Nawet w późniejszych fazach wegetacji pewne ilości azotu są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania roślin i ich plonowania. Yara dysponuje kompletnym programem żywienia truskawek polowych który bezpłatnie udostępnia plantatorom. Przedsiębiorstwo opracowało także zalecenia dotyczące fertygacji. TU z kolei punktem wyjścia jest analiza wody. Może się okazać, że jest ona zasobna w wodorowęglany czy żelazo. Bywa, że konieczne jest jej uzdatnienie nim będzie nadawać się do zastosowania w fertygoawniu upraw. Przy wysokim pH wody dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie produktów obniżającego jej odczyn i przy okazji utrzymującego linie kroplujące w czystości. Takim rozwiązaniem, a przy okazji źródłem fosforu, jest Super FK.

Wojciech Wojcieszek, Yara Poland

Uzupełnieniem zarówno nawożenia posypowego jak i fertygacji jest żywienie truskawek nalistnie. Może ono mieć silne znaczenie w warunkach dużych opadów deszczu wypłukujących składniki pokarmowe z zasięgu korzeni i zalewających je. KristaLeaf Foto sprzyja budowie liści. Jest pomocny także w likwidowaniu chloroz magnezowych i żelazowych. W późniejszych fazach dobrze sprawdzają się takie produkty jak YaraTera Calcinit podawany w formie oprysku. YaraVita Stopit ma podobny wpływ, ale to lepszy wybór w warunkach pochmurnej pogody, gdy nie trzeba żywić roślin azotem. YaraVita Frutrel posiada w swym składzie fosfor i wapń oraz dodatek wyciągu z alg morskich. Uwalnia składniki stopniowo, przez kilka tygodni po aplikacji. Jet to nawóz odznaczający się wysoką mieszalnością z wieloma innymi agrochemikaliami. Actisil to z kolei preparat krzemowy, wzmacniający naturalną odporność truskawek.

Więcej już niebawem na portalu czasopisma Jagodnik

Oprócz reportażu z AUT 2023 w czasopiśmie, także na portalu www.jagodnik.pl opublikowana zostanie kolejna porcja informacji przekazanych w Starym Radzikowie. Tym razem będą to jednak wątki dotyczące uprawy malin. Choć projekt, jakim jest AUT, dedykowany jest uprawie truskawek, to jednak z uwagi na lokalizację w której odbywało się spotkanie, region z rosnącym zainteresowaniem tą uprawą malin, włączono do programu wydarzenia także wystąpienia w których poruszono zagadnienia związane z tym gatunkiem. Materiały publikowane w obu mediach – drukowanym i internetowym Jagodniku – choć pochodzą z tego samego wydarzenia, relacjonować będą wystąpienia na inne tematy i nie będą pokrywać się merytorycznie. Aby  więc mieć pewność, że nic nam nie umknie zalecam zarówno systematyczną lekturę portalu www.jagodnik.pl jak i prenumeratę czasopisma „Jagodnik”.







Poprzedni artykułJak przygotować sadzonki borówki do sadzenia?
Następny artykułBorówkowi plantatorzy działają teraz pod szyldem Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj