Projekt Borówkowe Factory, realizowany w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach, prowadzony będzie także i w tym roku. Obecnie wciąż trwa jeszcze zima, ale kilka dni temu w kwaterze borówkowej w tym gospodarstwie odbyło się spotkanie w trakcie którego Tadeusz Kusibab omówił zasady postępowania z sadzonkami przed i bezpośrednio po ich wysadzeniu. Uczynił to przy okazji spotkania z gospodarzem i Mirosławem Popowiczem. Panowie rozmawiali także o innych jeszcze sprawach.

Na co zwrócić uwagę?

Podstawą jest zdrowy, dobrze rozwinięty system korzeniowy. Dzięki zastosowaniu luźnych podłoży warunki aeracji są doskonałe, a system korzeniowy obrasta całą doniczkę pozostając zdrowym. Przed sadzeniem sugerowałbym także usunięcie małych i drobnych pędów oraz tych, które uległy uszkodzeniu w transporcie. Już po posadzeniu rośliny można pryskać np. roztworem nadtlenku wodoru ze srebrem, co przyśpieszy gojenie ran i zabezpiecza rany przed wnikaniem patogenów – mówił Tadeusz Kusibab z Gospodarstwa Ogrodniczego Tadeusz Kusibab, które jest jednym z partnerów i dostawców sadzonek do projektu Borówkowe Factory. Prosił też, by sadzonek w trakcie sadzenia nie zakopywać lecz umieszczać na takiej głębokości maksymalnie na jakiej rosły w szkółce. Uznał za dobrą praktykę także choćby pobieżne wyrównanie podłoża w zagonie w porównaniu do tego, w którym młoda roślina rosła w dostarczonej sadzonce. Względne ujednolicenie sorpcji wodnej i stopnia zbicia podłoża ułatwi korzeniom opuszczenie dotychczasowej bryły i dalszy, nieskrępowany rozrost. Ważne jest, by podłoże było zasobne w wilgoć, ale i dobrze napowietrzone. Można je w razie potrzeby rozluźnić np. perlitem lub żwirkiem. Zdaniem Tadeusza Kusibaba sadzonki w doniczkach o pojemności 1,5 l przy wiosennym terminie sadzenia są optymalnym wyborem w polskich warunkach uprawowych.

Tadeusz Kusibab, GO Tadeusz Kusibab

Jak dowiedzieć się więcej?

Sposobów jest kilka. Najszybszym jest obejrzenie poniżej zamieszczonego filmu w trakcie którego Tadeusz Kusibab udziela instruktażu cięcia krzewów, a także rozwija poruszone powyżej kwestie. Inną metodą poszerzenia wiedzy w omawianym zakresie jest śledzenie doniesień z projektu Borówkowe Factory jak i udział w wydarzeniach realizowanych w Karczmiskach. Tam naocznie można zapoznać się z wynikami prac. Jeszcze innym sposobem na zdobycie najnowszej wiedzy dotyczącej produkcji grantowych jagód jest udział w XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej, która odbędzie się już w tym tygodniu, w czwartek i piątek 9 i 10 marca. Pierwszy dzień to serie wykładów i wystawa firm z branży borówkowej w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim, drugi to warsztaty terenowe – pokazy cięcia oraz maszyn. A teraz zapraszam na film, w którym Tadeusz Kusibab, dr Paweł Krawiec oraz Mirosław Popowicz omawiają postępowanie z młodymi sadzonkami borówki przed ich posadzeniem:Poprzedni artykułZapowiada się naprawdę Borówkowe SHOW!
Następny artykułAkademia Uprawy Truskawek, cz. 1 – kompleksowy transfer wiedzy o uprawie truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj