Tradycyjnie w pierwszym kwartale roku Akademia Uprawy Truskawek odwiedzała różne regiony kraju, w których uprawiane są truskawki. Mieliśmy okazję do spotkań i rozmów, często bardzo owocnych. Ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się i w trosce o bezpieczeństwo ogrodników i innych uczestników branży w 2021 roku wydarzenie to będzie mieć formę zdalną. Już w najbliższą środę, tj. 13 stycznia o 18.00 zapraszamy na pierwszą odsłonę tego edukacyjnego projektu.
Dlaczego warto uczestniczyć w spotkaniu?
Zeszły rok pokazał jak trudna jest produkcja truskawek. W kontekście wypracowania dochodowości wiele zależało od struktury uprawianych w gospodarstwie odmian. To właśnie tej tematyce poświęcona będzie pierwsza odsłona Akademii Uprawy Truskawek 2021. W gronie zaproszonych gości dyskutować będziemy o tym, które odmiany sprawdziły się i dały zarobić w 2020 roku. Opowiemy także o tym jak i kiedy sadzić sadzonki, by w pełni wykorzystać potencjał genetyczny ale i rynkowy poszczególnych kreacji.
Kto zabierze głos?
Pierwszym z gości będzie Konrad Kozakiewicz z firmy Haygrove. To właściciel gospodarstwa zlokalizowanego w miejscowości Michałowo w Gminie Naruszewo, w którym realizowany był projekt „Truskawki w tunelach”. Plantator w swym wystąpieniu skupi się więc na tym jakie przewagi daje produkcja na wczesny zbiór w tunelach o ile zostanie poprowadzona poprawnie. Drugim mówcą w środowy wieczór będzie Dariusz Bujak ze szkółki DeKemp. Jego prezentacja poświęcona zostanie uprawie polowej truskawki. Właśnie taki sposób produkcji owoców dominuje wciąż bardzo silnie w Polsce. Specjalista m.in. w oparciu o przykłady najlepszych gospodarstw także spoza Polski podpowie jak produkować efektywnie. Trzecim prelegentem podczas pierwszej części AUT 2021 będzie Krzysztof Sak z Agronom Berries. Firma ta produkuje truskawki z wykorzystaniem odmiennych technologii, więc ekspert w oparciu o własne obserwacje i doświadczenia udzieli informacji o przydatności poszczególnych odmian do uprawy w zróżnicowanych systemach w Polsce.
Akademia Uprawy Truskawek 2021 – ile kosztuje udział?
Zupełnie nic! Każdy zainteresowany tematyką spotkania może wziąć udział w webinarze. Do tego też serdecznie zachęcam. W trakcie trwania prelekcji jak i po ich zakończeniu zadawać będzie można pytania, komentować wypowiedzi prelegentów i innych słuchaczy. Postaramy się odpowiedzieć na jak najwięcej z nich. Transmisję z wydarzenia obejrzeć będzie można w kanale YouTube czasopisma Jagodnik oraz na portalu społecznościowym Facebook, na profilu Jagodnika. Jego początek zaplanowaliśmy na godzinę 18.00. Z pewnością warto będzie wygospodarować nieco czasu w środowy wieczór, aby porozmawiać o truskawkach i zastanowić się nad działaniami w nadchodzącym wielkimi krokami kolejnym sezonie.