Agronom Berries Group – zdobywa europejskie rynki

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawekGospodarstwa Pawła i Marty Dąbrowskich zlokalizowane są w województwie lubelskim koło Parczewa i wspólnie tworzą firmę Agronom Berries Group. Pod taką nazwą handlową sprzedawane są z niej w całej Europie produkowane tutaj owoce oraz materiał szkółkarski. Historia gospodarstwa sięga początku lat 90 ub. wieku. Od tamtego czasu z typowo rodzinnego gospodarstwa przeobraziła się w jednego z największych w Polsce producentów owoców jagodowych oraz materiału szkółkarskiego roślin jagodowych.

Nasze gospodarstwo

Obecnie powierzchnia gospodarstw tworzących Agronom Berries Group to ponad 700 ha. Dominują w nim dwa główne kierunki produkcji. Pierwsze z gospodarstw skoncentrowane jest na produkcji owoców jagodowych z przeznaczeniem na rynek deserowy. Gatunkiem dominującym jest truskawka, której owoców co roku produkuje się około 1000 ton. Ważne miejsce zajmuje również malina oraz borówka wysoka, które zyskują coraz większe znaczenie w strukturze produkcji. Drugie gospodarstwo zajmuje się tylko produkcją oraz sprzedażą materiału szkółkarskiego takich gatunków jak truskawka, malina, jeżyna oraz borówka wysoka.

Dzięki dużej powierzchni gospodarstwa szkółkarskiego, plantacje mateczne znajdują się w znacznej odległości od plantacji owocujących. Ze względów fitosanitarnych nie wykorzystuje się tych samych maszyn do pracy na obu rodzajach plantacji.

Wiedza płynąca z kilkunastoletniej produkcji owoców deserowych daje nam o wiele szersze spojrzenie na produkcję szkółkarską. Patrzymy na nią więc również z punktu widzenia plantatora. Wiemy zatem jak ważny w produkcji wysokiej jakości owoców jest materiał nasadzeniowy oraz jakie cechy powinien spełniać. Dlatego wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom klientów staramy się wprowadzać nowe technologie i stale pogłębiać naszą wiedzę uczestnicząc w wielu konferencjach na całym świecie. Doświadczenie oraz wysoką jakość naszej pracy doceniło już wielu odbiorców z południa Europy m.in. z Włoch oraz Grecji gdzie posiadamy około 20% rynku sadzonek truskawek – mówi Paweł Dąbrowski, właściciel firmy Agronom Berries Group.

Produkcja sadzonek w Agronom Berries Group

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawek
Karkas do produkcji elitarnych sadzonek truskawki

Do zakładania mateczników truskawek używane są zwykle sadzonki w stopniu Elita 1, które produkowane są w specjalnie do tego celu przystosowanym tunelu (karkasie).

Sadzonki rosną w drewnianych skrzyniach wypełnionych substratem kokosowym. Ze względów fitosanitarnych dostęp do tego tunelu ma tylko jedna osoba, która każdego dnia dokonuje lustracji roślin, dobiera odpowiednie nawożenie i ustala harmonogram zabiegów chemicznych. Daje to pewność, że materiał przeznaczony do założenia mateczników w polu jest wolny od chorób i szkodników.

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawek
Niwelator terenu

Plantacje mateczne truskawek zakładane są wczesną wiosną na piaszczystych glebach V i VI klasy bonitacyjnej. Przed posadzeniem pole jest niwelowane laserowo. Ten zabieg w połączeniu z dużą przepuszczalnością posiadanych gleb sprawia, że nie tworzą się na nich zastoiska wodne w związku z czym nie ma problemów z chorobami systemu korzeniowego. Mimo tego standardowym zabiegiem wykonywanym przed założeniem plantacji matecznej jest odkażanie gleby. W trakcie wegetacji prowadzona jest selekcja negatywna roślin, dzięki temu na plantacjach rosną tylko zdrowe egzemplarze. Dzięki tym wszystkim zabiegom, produkowane w firmie Agronom Berries Group sadzonki są wysokiej jakości, co gwarantuje nie tylko wysokie plony, ale również chroni plantatorów przed niebezpiecznymi chorobami i szkodnikami.

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawek
Wykopywanie sadzonek truskawki

Firma posiada nowoczesne kombajny do kopania sadzonek, które pozwalają bardzo szybko wykopać sadzonki i dostarczyć je na sortownie. Rośliny po wykopaniu przewożone są na specjalnie przygotowaną halę wyposażoną w stoły, gdzie odbywa się sortowanie roślin na poszczególne klasy jakościowe. Taka organizacja pracy pozwala również na przeprowadzanie kopania sadzonek w niesprzyjających warunkach pogodowych.
W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór odmian, pozwalający rozciągnąć okres zbioru od późnej wiosny aż do jesieni. Co roku zakładamy również własne poletka doświadczalne, na których oceniamy pojawiające się na rynku nowe odmiany pod względem plenności, zdrowotności oraz wrażliwości na środki ochrony roślin. Sprawia to, że oferowane przez nas odmiany są sprawdzone zarówno pod względem produkcyjnym jak i handlowym – informuje Krzysztof Sak z firmy Agronom Berries Group.

 

Oferta odmianowa

W ofercie firmy znajują się doskonałe odmiany powtarzające owocowanie (’Albion’, 'Monterey’, 'San Andreas’, 'Portola’), które sprawdzają się w uprawie zarówno pod osłonami, a także, co jest cechą unikalną wśród odmian tego typu, z powodzeniem można je uprawiać w polu.

Z nowości na ten sezon na szczególną uwagę zasługują dwie tradycyjnie owocujące odmiany ’Vibrant’ i 'Elegance’. Obie zostały wyhodowane w Instytucie Naukowym East Malling na Wyspach Brytyjskich.

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawek
Żródło: East Malling

 

’VIBRANT’

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawek
Vibrant

Odmiana ta nadaje się do zakładania plantacji w polu jak również w substracie pod osłonami. Dojrzewa około 4 dni przed odmianą 'Honeoye’. Jest idealna dla plantatorów szukających odmian bardzo wczesnych z dużymi owocami przeznaczonymi głównie na rynek deserowy. Owoce osadzone są na długich kwiatostanach, co gwarantuje dobre zapylenie oraz doświetlenie owoców, pomaga to także zbieraczom łatwo zlokalizować owoce. Odmiana umiarkowanie odporna na mączniaka prawdziwego oraz grzyb Phytophtora cactorum powodujący zgniliznę korony truskawki oraz skórzastą zgniliznę owoców.

 

’ELEGANCE’

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawek
Elegance

Idealna odmiana deserowa środka sezonu. Owoce odznaczają się bardzo dużą trwałością, nie ciemnieją po zbiorze, wykazują dużą tolerancję na długotrwałe opady deszczu. Dzięki doskonałej jakości oraz jasno czerwonej barwie skórki są bardzo atrakcyjne na rynku świeżych owoców. Na rynkach zachodnich owoce 'Elegance’ sprostały nie małym wymaganiom stawianym przez sieci supermarketów. Odmiana dojrzewa w podobnym terminie jak 'Elsanta’, pąki kwiatowe wytwarzane są jednak przez długi okres co powoduje zbiór wydłużony 1-2 tygodnie w porównaniu z 'Elsantą’. Rośliny są dość odporne na większość groźnych chorób, wykazują jedynie niewielką podatność na mączniaka, wymagają zatem intensywniejszej ochrony przed tą chorobą.

 

Ponadto w ofercie firmy Agronom Berries Group są również sadzonki następujących odmian maliny: 'Radziejowa’, 'Sokolica’, 'Benefis’, 'Laszka’, 'Cowichan’, 'Glen Ample’ i 'Polka’ oraz borówek i jeżyn.

 

Zainteresowanym wysyłamy katalog, w którym znajdą Państwa szczegółowy opis wszystkich oferowanych odmian.

 

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawekZapraszamy do kontaktu i współpracy:

Krzysztof Sak

tel. +48 500530977, e-mail: zienki@agronom.com.pl

Materiał promocyjny  Poprzedni artykułMTAS już po raz X
Następny artykułMalinowe Factory 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj