Podczas tegorocznych targów TSW odbywających się w Kielcach firma Green Sort zaprezentowała nowe rozwiązania dla sektora borówkowego. Wpisują się one w wyraźny trend profesjonalizacji pakowni: większą precyzję sortowania, ograniczenie uszkodzeń owocu oraz automatyzację końcowych etapów pakowania. Na wystawie mogliśmy obejrzeć również nową pneumatyczną sortownicę do borówek oraz zgrzewarkę do opakowań.
Kluczową zmianą w nowej generacji sortownicy jest sposób odrzutu owoców. Zamiast mechanicznych elementów uderzających, zastosowano system pneumatyczny. Odrzut realizowany jest za pomocą precyzyjnych impulsów powietrza z dedykowanego kompresora – informował Robert Grzybowski z firmy Green Sort.
Dla plantatorów i operatorów linii ma to istotne znaczenie praktyczne. Pneumatyczne odsortowywanie redukuje ryzyko mikrouszkodzeń skórki, stabilizuje pracę przy wysokich prędkościach i pozwala na bardziej selektywną reakcję systemu na sygnał z kamer.
W przypadku borówki, gdzie jakość handlowa jest silnie powiązana z jędrnością i wyglądem owocu, ograniczenie kontaktu mechanicznego staje się jednym z kluczowych parametrów technologicznych.
Nowa maszyna została wyposażona w system oświetlenia stroboskopowego, który poprawia zdolność kamer do analizy powierzchni owocu. W praktyce oznacza to lepsze wykrywanie owoców niedojrzałych, przebarwień, uszkodzeń skórki i defektów jakościowych trudnych do wychwycenia przy standardowym oświetleniu.
Dodatkowo konstrukcja transportu umożliwia obrót owocu pod kamerą. Dzięki temu system wizyjny „ogląda” borówkę z wielu stron, co znacząco zwiększa skuteczność selekcji. Eliminacja owoców zielonych lub niespełniających norm jakości odbywa się na wczesnym etapie, zanim trafią one do dalszych operacji pakowania.
Jak przekazał Robert Grzybowski, wydajność nowej sortownicy może być o 20–30% wyższa w porównaniu z wcześniejszym modelem sortownicy Green Sort. Pierwsze egzemplarze trafiły już do kilku odbiorców w Polsce, a nadchodzący sezon ma przynieść dokładniejsze dane eksploatacyjne.




Nowa zgrzewarka do zamykania punetek
Drugą nowością jest prototypowa zgrzewarka przeznaczona do zamykania punetek. Urządzenie powstało jako odpowiedź na zmieniające się wymagania rynku detalicznego i odbiorców owoców jagodowych, które wymuszają na producentach dostosowywanie swoich maszyn i sposobów pakowania owoców. Zgrzewarka znajduje się na końcowym etapie wdrożenia i ma być dostępna komercyjnie od bieżącego sezonu. Integracja tego typu urządzeń z linią sortująco-pakującą pozwala ograniczyć operacje manualne i poprawić standaryzację procesu.
Obie maszyny możecie zobaczyć w materiale wideo, który dla Was przygotowaliśmy:


















