Przebieg pogody w mijającym miesiącu był skrajnie niekorzystny dla roślin. Po fali ochłodzenia, które w niektórych rejonach spowodowały znaczne straty w postaci przemrożenia kwiatów, nastąpił kilkudniowy okres obfitych opadów połączony z całkowitym zachmurzeniem. Ta niekorzystna aura spowodowała spowolnienie rozwoju roślin.
Po opadach gradu
W sobotę i niedzielę (tj. 17 i 18 maja) w wielu rejonach odnotowano intensywne gradobicia, które spowodowały znaczne uszkodzenia owoców i liści roślin. Lokalne gradobicia trwały nawet 15 minut, a średnica gradu dochodziła do 2,0 cm.
Po gradobiciu, będącym mechanicznym uszkodzeniem roślin (fot. 1), należy bezwzględnie wykonać zabieg zabezpieczający powstałe uszkodzenia przed rozwojem chorób (więcej na ten temat w komunikacie, którzy dostali członkowie Grupy Truskawkowej).
Do zabiegów zabezpieczających rośliny przed rozwojem chorób należy włączyć również nawozy korzystnie wpływające na poprawę funkcjonowania roślin np. TerraSorb Complex (1,0-1,5 l/ha), AminoQuelat Ca (2,0 l/ha), AminoQuelant Mg (2,0 l/ha) lub mocznik 0,2-0,3% roztwór (tj. 2-3 kg mocznika na 1000 litr wody). Wybór konkretnego nawozu należy uzależnić od aktualnego stanu odżywienia roślin oraz bieżących uwarunkowań agrotechnicznych.
W czasie upałów
W ostatnich dniach wystąpiła fala upałów z temperaturom dochodzącą do 30ºC. Według prognozy pogody w nadchodzących dniach temperatury powietrza około 30ºC będą się utrzymywały. Oczywiście tak gwałtowna i duża zmiana warunków termicznych będzie dla roślin również silnym czynnikiem stresowym. Aby zminimalizować szkodliwy wpływ stresu termicznego na rośliny, należy wykonać zabieg dokarmiania pozakorzeniowego krzemem (więcej w komunikacie przygotowanym dla Grupy Truskawkowej).
Na plantacjach charakteryzujących się niską zawartością potasu w glebie, na których istnieje ryzyko słabszego odżywienia roślin tym składnikiem, można zastosować zabieg nawozem AminoQuelant K low pH (2 l/ha). Potas jest głównym pierwiastkiem odpowiadającym za prawidłowy przebieg transpiracji a jego niedobór może powodować poważne zakłócenia tego procesu. Nadmierna transpiracja w okresie zapowiadanych upałów może zachwiać prawidłową gospodarkę wodną roślin, a w skrajnych przypadkach powodować nawet i więdnięcie.
——————————————–
Jest to fragment komunikatu XIII z dnia 19 maja 2014 wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2014. Aby móc skorzystać z systemu i otrzymywać regularnie pełne komunikaty oraz skorzystać z wizyt lustracyjnych należy przystąpić do Grupy Truskawkowej. Aby to zrobić należy czytelnie wypełnić ankietę, podpisać ją i odesłać na adres e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl więcej informacji udziela Albert Zwierzyński – specjalista ds. sadownictwa, tel. + 48 883 310 179.