Dla producentów borówki (cz. I)

borówka wysoka, Switch dla borówki, Yara MillaComplex, Unika Calcium, KristaLeaf FruitControler, BioCal, Polyversum, BlackJakKonferencji Borówkowej 2014 „Perspektywy” odbywającej się 21 marca w Starachowicach towarzyszyła wystawa firm. O ich ofertę dla producentów borówki zapytaliśmy przedstawicieli kilku wystawców, a zarazem sponsorów głównych konferencji.

Ochrona z bonem i nowe zapylacze

Firma Syngenta, dla producentów borówki wysokiej oferowała dwie grupy produktów – fungicydy i owady zapylające. Jednym z nielicznych zarejestrowanych w tej uprawie fungicydów do zwalczania dwóch groźnych chorób borówki wysokiej jakimi są szara pleśń i antraknoza jest Switch 62,5 WG. Preparat ten ma 7 dni karencji. Posiada dwie, uzupełniające się substancje aktywne, pochodzące z odmiennych grup chemicznych, które się uzupełniają. Pierwsza – fludioksonil – jest substancją kontaktową, lipofilną, doskonale i trwale potrafiącą łączyć się ze skórką rośliny. Oddziałując na funkcję błony komórkowej oraz syntezę aminokwasów hamuje kiełkowanie zarodników na powierzchni skórki oraz zapobiega wnikaniu strzępki grzyba do wnętrza rośliny. Druga – cyprodilil – jest substancją systemiczną, która w krótkim czasie wnika do wnętrza rośliny, także w niższych temperaturach. Hamując syntezę metioniny u grzybów oraz wydzielanie enzymów hydrolitycznych ogranicza wnikanie strzępek grzyba, ich wzrost, a także zarodnikowanie patogenu. Wspólne, a jednocześnie odmienne działanie obu substancji powoduje, że Switch wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu szarej pleśni i antraknozy.

Drugą grupą produktów, dostępnych w ofercie firmy Syngenta dla producentów borówki są produkty z serii BioLine, w skład której wchodzą m.in. naturalni drapieżcy oraz ule z trzmielami ziemnymi. I to właśnie ule i ich nowe model oferowane w specjalne skonstruowanych styropianowych opakowaniach powinny szczególnie w tym sezonie zainteresować producentów borówki – mówił K. Krupa.

Przedstawiciele firmy Syngenta zachęcali również do skorzystania ze specjalnej akcji handlowej – w jej ramach producenci którzy do 10 czerwca zakupią jej produkty za minimum 2000 zł otrzymają bon na 100 zł, który będą mogli wymienić do końca września podczas zakupu takich produktów jak Affirm 095 SG czy Switch 62,5 WG. Bony można zrealizować w wybranych punktach sprzedaży środków ochrony roślin. Szczegółowe informacji dotyczące tej akcji dostępne są na stronie: www.zyskujzsyngenta.pl.

 

Optymalizacja nawożenia

Kompleksowe rozwiązania dotyczące nawożenia borówki – zarówno dokorzeniowe jak i dolistne w swojej ofercie ma firma Yara Poland. Jak informował Wojciech Wojcieszek, osoby które zdecydują się na produkty tej firmy mogą skorzystać z kompleksowego programu nawożenia posypowego opartego o takie produkty jak: Yara MillaComplex (podstawowy nawóz do dokarmiania wiosennego, dostarcza m.in. ważny w tym okresie fosfor), Unika Calcium (dostarcza potas i wapń w okresie dorastania owoców). W okresie niskich temperatur warto rośliny wspomóc poprzez dokarmianie dolistne w okresie okołokwitnieniowym nawozem KristaLeaf Fruit Controller, który wspomaga odżywienie roślin w warunkach stresowych oraz stymuluje lepsze dorastanie owoców i poprawia ich jakość. Firma Yara Poland ma również opracowane kompleksowe programy fertygacji – tutaj można korzystać z szablonowego programu podanego w naszych standardowych zaleceniach lub z indywidualnego doradztwa pracowników firmy Yara Poland, którzy w oparciu o panujące warunki w konkretnym gospodarstwie pomogą ułożyć dedykowany dla niego program fertygacji – mówił W. Wojcieszek.

 

Kochamy zdrowe borówki

Jak informował Piotr Zajkowski z firmy BioAgris, oferta produktów jego firmy jest tak przygotowana dla producentów tych owoców, aby w swoich uprawach do ochrony nie musieli stosować samych tylko fungicydów. Dlatego też w opracowanym programie zwraca się uwagę m.in. na prawidłowe odżywienie roślin poprzez np. zabieg preparatem BlackJak (stymuluje rozwój systemu korzeniowego) oraz opryskiwanie produktem BioCal, który stymuluje w roślinie pompę wapniowo-auksynową pomagając w optymalnym odżywieniu owoców w wapń przy standardowym nawożeniu tym składnikiem. Naszym sztandarowym produktem w ochronie borówek przed chorobami jest naturalny fungicyd Polyversum WP, który zawiera szczepy grzyba Pythium oligandrum, który buduje potencjał odpornościowy rośliny i doskonale wpisuje się w zalecenia Integrowanej Ochrony Roślin. Produktem, który warto zastosować w uprawie borówki poprzez jego dodatek do różnego rodzaju zabiegów jest adjuwant Protector, który pozwala zredukować koszty zakupy ŚOR, gdyż skutecznie zapobiega spływaniu naniesionej cieczy roboczej podczas oprysków. Ponadto zwiększa okres aktywności substancji chroniąc ją przed zmywaniem przez deszcz i promieniami UV – informował Piotr Zajkowski.

Według P. Zajkowskiego, przeprowadzone w minionym roku obserwacje na towarowych plantacjach borówki wysokiej wskazują, że zastosowanie takich produktów jak BlackJak, poprzez uaktywnienie systemu korzeniowego i przyspieszenie wegetacji oraz preparatu BioCal, prawdopodobnie wpływa również na przyspieszenie dojrzewania owoców tego gatunku. Ten aspekt może mieć szczególne znaczenie przy coraz modniejszej uprawie borówek w tunelach lub nasadzeniach zakładanych z wcześnie dojrzewających odmian.
Poprzedni artykułVaxiplant SL – wspomaga ochronę truskawek przed chorobami grzybowymi
Następny artykułDla producentów borówki (cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj