Zapach grzyba może pomóc w walce z Drosophila suzukii


Zespół naukowców z USA odkrył, że jagody porażone grzybem Colletotrichum fioriniae (gatek pokrewny do Coletotrichum acutatum, występujący również w Polsce) emitują zapachy, które odstraszają muszkę plamoskrzydłą (Drosophila suzukii). Naukowcy byli w stanie odtworzyć odpychający aromat z grzyba, oszukując muchy do postrzegania zdrowych owoców jako zakażone. Odkrycie to może zaoferować alternatywną metodę zwalczania szkodników, która ograniczy konieczność stosowania typowych  środków owadobójczych.

Szkodnik D. suzukii jest znaczącym zagrożeniem dla owoców jagodowych i powoduje straty ekonomiczne dla plantatorów na całym świecie. Muszki są trudne do kontrolowania ze względu na ich cykl życia przebiegający wewnątrz owoców (rozwój i żerowanie larw). Ponadto ich wykładniczy wzrost umożliwia szybkie rozprzestrzenianie się w tempie wręcz inwazyjny. Wymusza to konieczność częstego stosowania chemicznych środków owadobójczych, a to z kolei może prowadzić do pojawienia się odporności u szkodników.

Naukowcy zidentyfikowali specyficzne lotne substancje chemiczne emitowane przez grzyb, które działają odstraszająco na D. suzukii. Stwierdzono, że dwie z tych substancji chemicznych, krokonian etylowy i butyron etylowy, są szczególnie silne w odpychaniu much. Te naturalne środki odstraszające mogą zostać włączone do strategii zwalczania szkodników znanej jako zarządzanie „push-pull”. W tym podejściu elementy odstraszające „odpychają” owady z dala od roślin uprawnych, podczas gdy atraktant przyciąga je w pułapkę zawierającą środek owadobójczy.

Kolejne kroki dla zespołu badawczego obejmują testowanie tych rozwiązań w terenie. Są również zainteresowani zbadaniem, czy te związki odstraszające szkodniki sprawdzą się w uprawach innych gatunków uprawnych jak truskawki, wiśnie czy maliny.

Badanie to może przyczynić się do opracowania alternatywnej (względem typowych pestycydów) metody ochrony owoców przed muszką plamoskrzydłą. Pozwoli to zarazem ograniczyć stosowanie typowych insektycydów w uprawach borówki i innych gatunków roślin jagodowych.

Źródło: Caitlin C Rering et al, Blueberries infected with the fungal pathogen Colletotrichum fioriniae release odors that repel Drosophila suzukii, Pest Management Science (2023).

zwalczanie Drosophila suzukii







Poprzedni artykułNajlepsze wina i nalewki owocowe – Berry Fest 2024
Następny artykułTunele dla truskawek i nie tylko. Nowe propozycje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj