Najlepsze wina i nalewki owocowe – Berry Fest 2024


Konkurs na najlepsze polskie wina i nalewki owocowe, pokazał, że krajowe trunki owocowe stają się wysokiej jakości produktami. Kilka krotnie podkreślali to przedstawiciele jury konkursu, w którym zasiadali Łukasz Klesyk, Zbigniew Kmieć, Katarzyna Puk oraz Mikołaj Rey. 

Wydarzenie podzielone na część konferencyjną i konkursową pozwoliło zapoznać się z szeregiem zagadnień związanych z produkcją alkoholi owocowych (więcej o tym przeczytacie w czasopiśmie „Jagodnik”).

Poznaliśmy również zwycięzców Grand Prix Berry Fest 2024 w kategoriach „profesjonalna” i „domowa” produkcja win i nalewek owocowych. Wydarzenie odbywało się 3 października 2023 w Pałacu Mała Wieś, a jego organizatorem była firma INSPIRE smarter branding

MIkołaj Rej, zasiadający z jury Berry Fest

Dziś mogliśmy poznać kunszt produkcji win owocowych i nalewek oraz osoby produkujące te wspaniałe trunki. Zaprezentowane dziś polskie alkohole owocowe mogą być świetnym produktem promującym Polskę i polskie owoce jagodowe w kraju i zagranicą. Z roku na rok prezentowane alkohole owocowe, a w szczególności wina są coraz ciekawsze. Warto, aby przybyłe tutaj osoby spotykały się częściej, wymieniały swoje poglądy i uwagi nie tylko w kontekście produkcji win czy nalewek owocowych, ale również owoców używanych do ich produkcji. Warto również wymieniać się poglądami co i gdzie się najlepiej sprzedaje – mówił Mikołaj Rej, ekspert kulinarny, ambasadorem marek, członkiem jury na festiwalach kulinarnych i konkursach. Jak informował M. Rej, duża część przekazanych win oraz nalewek do konkursu była na bardzo podobnym poziomie, stąd przyznano kilka srebrnych, brązowych i złotych medali w ramach konkursu na „Najlepsze polskie wina i nalewki owocowe 2024”.

Łukasz Klesyk, zasiadający w jury Berry Fest

Bardzo dużą uwagę przywiązywaliśmy w tym roku do całej ekspresji owoców i tego jak obecne są w ocenianych przez nas winach i nalewkach owocowych. Wysoko oceniliśmy zgłoszone do konkursu alkohole owocowe, które budowały w nas pozytywne wspomnienia – mówił z kolei Łukasz Klesyk, ekspert smaku i alkoholi mocnych, dziennikarz i redaktor kulinarny i alkoholowy.

Katarzyna Puk, zasiadająca w jury Berry Fest

Cenię takie miejsce, gdzie przeplatają się ludzie o różnych osobowościach i z różnych miejsc. Często mówi się o polskim winie, że brakuje mu wielopokoleniowości. Dziś jednak pokazywano i mówiono o tym, że mamy piękną tradycję w produkcji nalewek. To w połączeniu z nową energią jaką wnoszą obecni na Berry Fest producenci bardzo dobrze wróży tej produkcji. Chciałaby Wam przypomnieć, że jesteście pionierami w tym starym-nowym trendzie. Spoczywa przed Wami duże wyzwanie i odpowiedzialność. Uważam również, że jeśli wykorzystacie swoja wiedzę i zdobywane doświadczenie jesteście w stanie produkować doskonałe polskie wina i nalewki owocowe – mówiła Katarzyna Puk, sommelierka, absolwentka WSET na poziomie (3) Advanced. 

Nagrody Grand PRIX

Grand Prix Berry Fest 2023 wśród producentów profesjonalnych – wino z czarnej porzeczki półwytrawne – DiWine, Beata Iwańczyk i Marcin Bańcerowski    

Grand Prix Berry Fest 2023 wśród alkoholi domowych – nalewka z pigwowca – Cezary Pyszczak



Medale złote otrzymali:

  • Wino z czarnej porzeczki – Pravincja – tradycyjne wina owocowe
  • Nalewka dereniowa wytrawna – Andrzej Kudlicki
  • Nalewka z pigwowca – Paweł Krawiec z firmy Horti Team


Medale srebrne otrzymali: 

  • Wino jagoda kamczacka półsłodkie – Beata i Radosław Warulik, Gospodarstwo Haskap
  • Wino z jagody kamczackiej z owoców odmiany Honeybee – półwytrawne – Piotr Poseł z gospodarstwa Zdrowe Jagody
  • Wino z czarnej porzeczki – Cydro-Win, Paweł Rudnik
  • Nalewka z czarnej porzeczki – Mariusz Trzeciak  
  • Nalewka Malinowa 18% – Nalewkarnia Longinus


Medale brązowe otrzymali:

  • Nalewka Staropolska Aronia – Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy 
  • Nalewka Żurawinowa 18% – Nalewkarnia Longinus
  • Wino agrestowe białe półwytrawne DiWine, Beata i Marcin Balcerowski
  • Wino jagoda kamczackiej półwytrawne Warulik – Beata i Radosław Warulik, Gospodarstwo Haskap
  • Nalewka z czerwonej porzeczki – Mariusz Trzeciak

Nalewka z derenia – Paweł Krawiec z firmy Horti Team







Poprzedni artykułJak poprawić wigor i kondycję borówkowych krzewów?
Następny artykułZapach grzyba może pomóc w walce z Drosophila suzukii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj