Polscy plantatorzy borówki świętują eksportowe sukcesy i promują swój przełomowy standard zbioru. Na trwających w Berlinie (7-9 lutego) największych na świecie targach owoców i warzyw Fruit Logistica polski hit eksportowy konsekwentnie promuje Polish Berry Cooperative. Atrakcją jest premiera borówkowego piwa warzonego wspólnie z piwowarami Browaru Stu Mostów. SALAMANDER Blueberry Berliner Weisse to historyczny berliński styl, z dodatkiem polskich borówek. Premiera była okazją do docenienia standardu zbioru i toastu: „Za sukces dwóch branż, które łączy bezkompromisowe podejście do smaku i które są dziś wizytówką sektora!”. Smak polskich borówek i gościnność Polaków docenili przedstawiciele borówkowej branży z całego świata.
To co zrobiliśmy to jest rewolucja. Schładzamy owoce szybciej, w czasie do 30 minut od zerwania. To są standardy wyższe niż najbardziej rygorystyczne normy. Schłodzenie do 30 minut od zerwania sprawia, że borówki w sposób naturalny długo utrzymują smak i walory świeżo zebranych owoców. To jest nowy rozdział w historii uprawy borówki wysokiej. Owoc naszej ambicji i zdolności kooperacji – powiedziała witając w imieniu PBC – Dominika Kozarzewska, Prezes Grupy Producentów Owoców Polskie Jagody.
Polska borówka eksportowym hitem
Nowy polski standard zbioru jest bardziej wymagający niż Global GAP i inne normy porządkujące międzynarodowy handel. Tak zbierana borówka jest dłużej świeża i jest z sukcesem eksportowana na nawet bardzo odległe rynki. Dzięki jakości trafia do najbardziej magających konsumentów w Europie i Azji, od Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich, po Singapuru i Malezję. Korzystamy swobodnie z każdej formy transportu: lądowego, lotniczego i morskiego – mówi Dominika Kozarzewska.
Zaczęło się od współpracy i integracji wokół wyzwań jakościowych. Stworzyliśmy „7 Zasad Dobrego Zbioru” i system szkoleń. Potem najbardziej rygorystyczny standard zbioru borówki na świecie. Świeżość myślenia i nasza otwartość na potrzeby klientów zaowocowały nowymi opakowaniami i marką. Silnie angażujemy się w budowanie świadomości brandingowej w naszej branży. Dziś wokół wyzwań i szans jakie stoją przed polską borówką integrujemy tych, którzy doceniają jakość i tej jakości potrzebują – mówi Dorota Zęgota, Prezes Podkarpackiej Grupy Producentów Borówki ELLIOT, członek PBC.
Wspólna promocja z piwowarami ma konkretny cel – w sposób niekonwencjonalny pokazać pełnię walorów smakowych i zwiększyć skalę ekspansji. Sukces polskich producentów borówki jest od kilku lat widoczny i powszechnie doceniany. Forma promocji pokazała innowacyjność produktową i narodową tożsamość – dodaje Mariusz Kędzia z wielkopolskiej BerryGroup, członek Polish Berry Cooperative.
Premiera zgromadziła plantatorów obecnych na berlińskich targach i importerów europejskich owoców jagodowych. Gośćmi specjalnymi byli Pani Dorota Białczak, przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, I Radca Ambasady RP w Berlinie; Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw; poseł Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.
Sukces dwóch branż, które są wizytówką Polski
– Wrocław to Stolica Dobrego Piwa. Okazał się bardzo dobrym miejscem by warzyć i rozmawiać o wspólnej promocji. Połączyliśmy siły by promować dwie rewolucje – świeże myślenie piwowarów i plantatorów. Nasz nowy standard zbioru, który staje się duży atutem na konkurencyjnym rynku borówki – dodaje Mateusz Pilch z BerryGroup. Dziś wznosimy toast „za sukces branż, które są wizytówką Polski”.- Każda rewolucja zmienia świat. Piwna rewolucja rozlała się na wszystkie kontynenty. My rewolucyjnie skróciliśmy czas jaki mija do wstępnego schłodzenia. Mamy nadzieję, że to początek czegoś wielkiego – puentuje Pilch.
– To co robimy, to jeż jest rewolucja. Craft beer revolution. Na całym świecie również od piwa ludzie oczekują więcej – tylko naturalnych składników i w efekcie więcej walorów smakowych. Polacy są tutaj w światowej czołówce. Jesteśmy bardzo otwarci i zaangażowani w budowanie Piwnych Mostów na całym kontynencie. Od Wysp Brytyjskich i Skandynawii po Morze Śródziemne. Robimy to z fantazją i z sukcesami, pomaga nam znakomita opinia o polskiej żywności. Bardzo cieszymy się z tego spotkania i z tego toastu, który wspólnie mamy ochotę wznosić – powiedział w imieniu Browaru Stu Mostów Grzegorz Ziemian.
Browar Stu Mostów jest branżowym liderem w eksporcie i ilości międzynarodowych projektów kooperacyjnych. Współpracuje z czołówką europejskich browarów, są wśród nich Jopen, Siren, Camba, Brewski, Naparbier. Browar od lat buduje też most pomiędzy piwem i owocami. Jest dziś jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce browarów wykorzystujących owoce jako dodatek.
– Jako liderzy zagranicznej ekspansji chcemy zwrócić uwagę na sukcesy polskiej borówki i piwowarstwa rzemieślniczego. Wszyscy korzystamy z dobrej opinii o polskiej żywności i rzemiośle. Widzimy sens współpracy naszych branż – podkreśla Dariusz Zęgota z Grupy ELLIOT, członek PBC.
Borówkowe piwo
Berliner Weisse to zamglony, kwaśny, pszeniczny styl piwa o niskiej zawartości alkoholu. Jest to regionalne, historyczne piwo z terenów północnych Niemiec, szczególnie Berlina, gdzie warzone jest od XVI wieku. Do końca XIX wieku było najpopularniejszym napojem alkoholowym w Berlinie. Ciekawe, że produkowało je 50 rożnych browarów. Ich liczba w pewnym momencie spadła do 2. Dzięki piwowarstwu rzemieślniczemu styl ten przeżywa swój renesans. Wkład polskich, w tym wrocławskich, piwowarów jest tutaj znaczący – mówi Mateusz Gulej, Główny Piwowar Browaru Stu Mostów.
Browar Stu Mostów jest ekspertem od tego stylu. Otrzymał najwyżej cenione w branży nagrody za „wybitne osiągnięcia w ramach stylu Berliner Weisse”, w roku 2016 m.in. tytuł jednego z najlepszych nowych piw na świecie.
Piwo zaprezentowano pod marką Salamander. Powstała ona we Wrocławiu, po to by pokazać moc spotkania przy piwie, przyjaźni i szacunku. To stary piwny zwyczaj i toast, który powstał na początku XIX w., właśnie we Wrocławiu – mówi Mateusz Gulej.
Toast Salamander jest formą okazania uznania. Spełniając go dajemy symboliczny dowód wartości przyjaźni. Dawniej przyjaźń przechodziła próbę ognia. Wierzono wtedy, że salamandry rodzą się i żyją w ogniu. Ogień oczyszcza, a jego symbolem jest alkohol spełniający oczyszczającą rolę dla grona przyjaciół – mówi Arletta Ziemian z Browaru Stu Mostów.
Premiera była okazją do integracji i promocji walorów smakowych. Zarówno piwa, jak samej borówki. Podano pierożki z wędzonym serem i smażoną borówką. Melasę borówkową z pieczonym burakiem w piwie. Danie bardziej słodkie, wyraziste, całość podana w słoiku z drewnianą łyżeczką. Ciastka z młóta z borówkami i solnym karmelem. Nad wszystkim czuwał Michał Czekajło, szef kuchni Browaru Stu Mostów.
Targi w Berlinie
Fruit Logistica to największe międzynarodowe targi branży owocowo-warzywnej. Odbywają się co roku na początku lutego. Celem targów jest umożliwienie spotkań specjalistów zajmujących się produkcją i dystrybucją. Targi gromadzą firmy z całego sektora świeżych produktów, w tym importerów o globalnym zasięgu. Swoje oferty prezentuje to ponad 3 tys. wystawców z 84 krajów. Szacuje się berlińskie targi przyciągną w tym roku ponad 75 tys. odwiedzających z ponad 130 krajów. Polscy producenci borówki, kolejny rok z rzędu, są w Berlinie najliczniejszą grupą narodową.
Na zdrowie!
Trwa berlińska premiera. Przed nami możliwość spróbowania SALAMANDER Blueberry Berliner Weisse w regionach, w których zlokalizowane są plantacje PBC. Browar Stu Mostów i Polskie Jagody zapraszają w najbliższy weekend do Lublina, do pubu Św.Michał. Grupa ELLIOT na rzeszowski Rynek do Lord Jack’a. BerryGroup do Poznania, do kultowego pubu Piwna Stopa. Zapraszamy i my na rzemieślnicze piwo, które promuje smak polskiej borówki. Więcej szczegółów i możliwość zaproszenia znajomych na Facebook’u, w Wydarzeniu „Kawałek lata w środku zimy” – www.facebook.com/events/181630445759634
Filmowa relacja i zdjęcia z warzenia we Wrocławiu w tekście „Polish Berry Cooperative i Browar Stu Mostów zapraszają na borówkowe piwo” – http://jagodnik.pl/polish-berry-cooperative-browar-stu-mostow-zapraszaja-borowkowe-piwo
źródło: materiał prasowy PBC