Nadchodzą letnie upały, w czasie których wzrasta ryzyko przesuszenia roślin. Jak chronić się przed utratą wody? Jak zapewnić jej stały dostęp? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań sprawdzonych przez profesjonalistów.
Zbiorniki do magazynowania wody
Praktycznym i sprawdzonym rozwiązaniem przechowywania wody są wolnostojące zbiorniki na wodę. Zbiornik składa się z metalowych ścian bocznych (z elementów z blachy falistej), filcowej wyściółki wewnętrznej (opcjonalnie z dnem), wewnętrznego płaszcza foliowego oraz pokrywy naciąganej lub pływającej. Dostępne są również zbiorniki z dodatkową powłoką zabezpieczającą na dolnej warstwie blach. Zbiorniki są przeznaczone do montażu w pomieszczeniach zamkniętych lub w terenie otwartym.
Planując postawienie zbiornika trzeba wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia jakim dysponujemy lub wielkość powierzchni – w przypadku zbiorników zewnętrznych. Najmniejsza dostępna średnica to 2,77 m, wysokość 1,52 m, największa średnica wynosi 30,42 m. Dostępne są zbiorniki o pojemności od 9,2 m3 do 3 270 m3. W przypadku jeszcze większego zapotrzebowania na wodę polecamy budowę basenów na wodę, do których dostarczamy folię zabezpieczającą przed odpływem wody.
Ważną kwestią jest ustawienie zbiornika na odpowiednio przygotowanym podłożu, zbiorniki muszą być stawiane na dokładnie wypoziomowanej powierzchni. Dla ograniczenia rozwoju glonów w wodzie oraz dla osłony przed zanieczyszczeniami, zbiorniki przykrywa się pokrywami nakładanymi, naciąganymi na zbiornik lub pływającymi swobodnie po powierzchni wody. W przypadku zbiorników zewnętrznych pokrywy naciągane są przeznaczone do zbiorników o średnicy do 5-6 m, do zbiorników o większych średnicach wykorzystywane są pokrywy pływające. Ze względu na ciężar zalegającego zimą śniegu, który przy naciąganej pokrywie może spowodować uszkodzenie górnych blach zbiornika. Także obfite, gwałtowne opady deszczu mogą znacznie obciążyć pokrywę o dużej średnicy i zniszczyć górne elementy zbiornika.
Ceny przykładowych zbiorników znajdują się tutaj.
Nawadnianie – deszczownie
Deszczownie Leader zapewniają bezpieczne, ciche i równomierne nawadnianie upraw ogrodniczych i sadowniczych. Są to urządzenia z automatycznym systemem zwijania węża, z napędem działającym na zasadzie turbiny wodnej. Wąż (o długości od 30 do 180 m, w zależności od modelu) należy rozwinąć wzdłuż nawadnianej powierzchni i włączyć dopływ wody. Podczas nawadniania wąż zwija się z określoną prędkością. Na końcu nawadnianej powierzchni urządzenie zatrzymuje się i wyłącza dopływ wody. Wąż standardowo zakończony jest zraszaczem sektorowym na dwukołowym wózku, wyposażonym w 3 wymienne dysze (4-16 mm, w zależności od modelu). Zasięg nawadniania wynosi od 19 do 50 m, w zależności od rodzaju dyszy i ciśnienia wody.
Opcjonalnie zraszacz sektorowy można zastąpić belką opryskową o szerokości 1 m, wyposażonej w 4 wymienne dysze. Belka ta przeznaczona jest głównie do użytku w szklarniach i tunelach. Szerokość nawadniania za pomocą belki wynosi 6-8 m.
Przegląd modeli deszczowni Leader znajduje się tutaj.
Ograniczenie strat wody z podłoża – folia biodegradowalna
Czarna folia biodegradowalna do ściółkowania ogranicza zachwaszczenie, minimalizuje straty wody oraz przyspiesza nagrzewanie się podłoża. Plon zebrany z uprawy, na której zastosowano folię, jest czystszy, co również ma wpływ na zwiększenie wartości handlowej. Zastosowanie folii biodegradowalnej pozwala znacznie obniżyć koszty pracy oraz koszty utylizacji.
Więcej informacji o folii biodegradowalnej znajduje się tutaj.
Wszystkie produkty dostępne na royalbrinkman.pl