Truskawki – co jeszcze można zrobić przed zimą

W czasie pokazów towarzyszących Letnim Warsztatom Truskawkowym

Podczas chłodnych jesiennych dni mało kto zagląda na plantacje truskawek, myśląc już o zbliżającej się zimie. Pamiętajmy jednak, że wciąż trwa Polska Złota Jesień i przed nami jeszcze cieplejsze dni, a truskawki nie powiedziały w tym sezonie jeszcze ostatniego słowa. W październiku możemy się jeszcze spodziewać ciepłych dni, a na plantacjach wciąż widać rozwijające się świeże liście. Wciąż więc należy pomyśleć jak zadbać o ich kondycję, a również jak wzmocnić całą roślinę by jak najlepiej przetrwała zimę. Jeżeli mamy wciąż pojawiające się nowe liście, to będą one atakowane przez mączniaka i inne choroby, również bakteryjne.

Wciąż jeszcze można wykonywać nawożenie dolistne, a jeżeli na plantacji jest rozłożona instalacja nawodnieniowa można pokusić się o fertygaję.

Wszystkie wykonywane w tym okresie zabiegi powinny być skupione na wyhamowaniu wzrostu roślin i podniesieniu ich zimotrwałości. Dlatego też należy wykonać zabiegi cynkiem, borem i potasem. Pierwiastki te nawet jeżeli nie zostaną spożytkowane przez roślinę jeszcze w tym roku to zostaną zmagazynowane w oczekiwaniu na wiosnę.

Może warto zastanowić się również nad podaniem krzemu, który wzmocni rośliny i pozwoli przetrwać liściom jak najdłużej podczas jesiennych chłodów?ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here