Nawożenie i biostymulacja jagodowych



W trakcie szkolenia zorganizowanego Czerwińsku nad Wisłą przez firmę Frusto poruszano ważne zagadnienia dotyczące głównie uprawy truskawek, ale również maliny i borówki wysokiej. Szczególnie szeroko omawiane były aspekty dotyczące nawożenia i biostymulacji tych upraw.

Nawożenie i biostymulacja

Zagadnienia te poruszył Łukasz Lewandowski z Frusto. Kluczem do właściwego nawożenia poszczególnych kwater jest ustalenie zasobności podłoża i pH gleby, gdyż dopiero w oparciu o wyniki analizy gleby można dostarczyć roślinom optymalne ilości składników pokarmowych. Jednym z produktów, które prelegent rekomendował do wykorzystania na towarowych plantacjach jest bezchlorkowy produkt Elplon 12-12-15 + mikro. Dawka w zależności od potrzeb wynosi 200-250 kg/ha. Aplikuje się ją już po ruszeniu wegetacji. W pierwszym okresie truskawki wykorzystują bowiem azot zgromadzony w szyjce korzeniowej jeszcze w okresie jesieni.

Łukasz Lewandowski mówi o nawożeniu i biostymulacji jagodowych

Bardzo ważnym zagadnieniem jest także biostymulacja upraw. Tam, gdzie pojawiła się okrywa śnieżna sytuacja po zimie nie jest zła. Jednak na północy kraju, gdzie śniegu nie było, wystąpiły szkody mrozowe. Aby wspomóc krzewy można użyć preparatu Elvita Antystres. Aby odpowiednio zastosować ten produkt temperatura powietrza powinna wynosić co najmniej 8oC. Truskawki muszą też mieć już liście, by mogły pobrać produkt. Biostymulator przyspiesza regenerację truskawek po stresie, odbudowuje krzewy po uszkodzeniach mrozowych, a w późniejszych okresach poprawia jędrność owoców. Elvita Antystres zawiera w swym składzie aminokwasy i wapń. Produkt może być mieszany z większością preparatów stosowanych w uprawie truskawek wiosną. Dobre rezultaty daje zastosowanie Elvity Antystres razem z Asahi SL (Elvita Antysres 1,5-2 l/ha plus 0,2–0,3 l/ha Asahi).  Elvita Humus WP to produkt podawany wiosną. Temperatura gleby musi być ustabilizowana na poziomie 6-8 stopni, aby aplikacja była w pełni skuteczna. Produkt zawiera kwasy fulwowe i humusowe oraz związki mineralne. Przygotowuje się go do aplikacji rozpuszczając 1 kg preparatu w 20 l wody. Po jednej dobie nadaje się do zastosowania poprzez system fertygacyjny lub poprzez oprysk. Elvita Alga stymuluje kwitnienie i zawiązywanie owoców. W składzie jest ekstrakt z alg morskich i wyciąg z drożdży brunatnych. Na 1 ha przeznacza się średnio 5 l środka. Użycie preparatu w uprawie jabłoni w doświadczeniu przełożyło się na wzrost plonowania wynoszący 15%. Tajemnicą działania produktu jest właściwy stosunek auksyn do cytokinin  – mówił Łukasz Lewandowski. Wspomniał też o roli wapnia. Pierwiastek ten w uprawie można dostarczyć poprzez trzykrotną aplikację produktu Calcio Plus. Nie podnosi on istotnie pH cieczy roboczej. Główną korzyścią z użycia tego mrówczanu wapnia jest poprawa walorów jakościowych owoców i zwiększenie ich trwałości w obrocie towarowym. Produkt testowany był na plantacji borówki, gdzie zaobserwowano mniej uszkodzeń mechanicznych i lepszą trwałość pozbiorczą owoców już po dwukrotnym zastosowaniu środka. Elvita Ochrona (fosforyn potasu) wspomaga naturalną ochronę roślin przed patogenami. Aplikacja preparatu wzmacnia ściany komórkowe poprzez  zwiększoną produkcję ligniny. Prowadzi to do powstania naturalnej bariery mechanicznej, która efektywnie utrudnia wnikanie patogenów i rozprzestrzenianie się niekorzystnych czynników chorobotwórczych. Produkt ogranicza też tworzenie ras odpornych na fungicydy, więc może być postrzegany także jako element wspierający zabiegi przeciw chorobom grzybowym.

Regulacja odczynu pH gleby i żywienie jagodowych

O nawożeniu mówił także Krzysztof Leszczyk z firmy Agro Liedmann. Wapniak Jurasjki G, będący w ofercie podmiotu, służy do podnoszenia pH gleby. Jest łatwo przyswajalny. Posiada rekomendację do użycia na glebach silnie zakwaszonych i ubogich w wapń. Wspiera  rozwój systemu korzeniowego roślin i rozwój humusu w glebie. Zalecane jest wymieszanie preparatu z glebą, choć można stosować go pogłównie. Wielkość dawki należy ustalić na podstawie aktualnego pH gleby – informował K. Leszczyk. Dodał, że w ciągu jednego roku dawka 500 kg/ha podnosi odczyn pH średnio o 1. Efektywniejszą formą aplikacji jest podzielenie zalecanych wysokich niekiedy dawek, cykliczna i konsekwentna ich aplikacja. Wysypanie na pole kilku ton nawozu raz na kilka lat sprawi, że znaczna jego część zostanie przepłukana, a więc efektywność zabiegu będzie daleka od spodziewanej.

Krzysztof Leszczyk z AgroLiedmann

Pewnym problemem jest także niska zawartość magnezu w glebach naszego kraju. Na jego niedobór wrażliwe jest większość warzyw polowych, co skutkuje zaburzeniami wzrostu i zniżką plonowania. Aby temu zapobiec firma Agro Liedmann oferuje swym klientom produkt Dolomag G. Jest to nawóz o wysokiej reaktywności, przeznaczony do nawożenia wszystkich roślin polowych i użytków zielonych. Najlepiej sprawdza się na glebach kwaśnych, z wysokimi niedoborami magnezu. Jego zastosowanie reguluje odczyn pH gleby, wspiera rozwój systemu korzeniowego, co sprzyja dodatkowo pobieraniu innych składników. Agro Liedmann oferuje też produkt, który uzupełnia zawartość siarki w glebie. Pierwiastek ten jest łatwo wymywany z gleby, więc mogą zdarzać się jego niedobory. Aby uzupełnić straty tego elementu można stosować Siarkomix G. Jego odczyn pH to 7,0, więc nie wpłynie na zakwaszenie gleby. To siarczan wapnia, więc może stanowić dla roślin także źródło Ca.







Poprzedni artykułNawożenie malin na starcie – Malinowe Factory 2017
Następny artykułUbezpieczenia upraw z dotacją państwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj