KWH Holland już od ponad 70 lat dostarcza producentom owoców profesjonalny sprzęt do ochrony roślin. Oferowane opryskiwacze cechuje innowacyjność, która w przypadku modeli ogrodniczych przekłada się na wymierne oszczędności. Mniejsze zużycie środków ochrony roślin i cieczy roboczej możliwe jest dzięki wykorzystaniu praw fizyki, które obowiązują także na plantacjach.
Czym jest elektrostatyka?
Pomiędzy uprawianymi roślinami formują się pola elektrostatyczne. Ze względu na zawartość soli mineralnych czy wilgoci stanowią one dobre przewodniki. Obserwację tę postanowiła wykorzystać firma KWH Holland. Swe opryskiwacze wyposaża w specjalny system, który sprawia, że mgła opryskowa naładowana jest ładunkami elektrostatycznymi. Dzięki temu jest ona bez problemu przyciągana przez napotkane przedmioty, takie jak gałęzie, liście czy owoce dzięki obecności soli mineralnych w ich wnętrzu. Jest to bardzo ważne, ze względu na precyzję wykonania zabiegu, a także redukcję kosztów ochrony plantacji. Przyciąganie elektrostatyczne mocno redukuje efekt dryfowania cieczy nawet w warunkach silnie wietrznej pogody. Pozytywy wykorzystania elektrostatyki w opryskiwaniu plantacji potwierdziły niezależne badania przeprowadzone przez placówki naukowe w różnych częściach świata.
Interesujące modele
Jedną z maszyn wykorzystujących ładunki elektrostatyczne jest Phantom Canon Sprayer.
To uniwersalna maszyna, która może być stosowana w ochronie zarówno wysokich drzew jak i horyzontalnych upraw. Zasięg opryskiwacza zarówno w pionie jak i w poziomie wynosi do 30 m. Wielkość zbiornika można bezproblemowo dostosować do areału, który opryskiwacz ma ochraniać. Dostępne są warianty zawieszane o pojemności zbiornika 600 l i 800 l oraz ciągnione o pojemności 600 l, 1000 l, 1500 l oraz 2000 l. Szerokość opryskiwacza, w zależności od tego, w jaki zbiornik na ciecz użytkową jest wyposażony, to od 105 cm do 150 cm, a jego długość, również zależnie od pojemności, waha się od 1,7 do 3,5 m. Pomimo niewielkiego zapotrzebowania na moc, wynoszącego zaledwie 22 KM wentylator zapewnia przedmuchiwanemu powietrzu prędkość dochodzącą do 200 km/h. Model ten można wyposażyć w system elektrostatyczny o napięciu 20 000 V. Sprawia on, że aplikacja cieczy roboczej jest bardziej równomierna, o wiele bardziej precyzyjna. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe jest umieszczenie wylotu dmuchawy na przykład z przodu ciągnika. W ten sposób operator zestawu może łatwiej obserwować nanoszenie cieczy roboczej na rośliny. Kąt opryskiwania jest regulowany i może wynosić aż 270°.
To sprawia, że możliwe jest jednoczesne zwalczanie szkodników na wierzchołkach drzew czy krzewów oraz tych, które akurat znajdują się w zagłębieniach, np. rowach przy plantacjach.
Innym modelem polecanym do ochrony jagodowych jest Mistral 2×90.
To uniwersalny opryskiwacz (szerokość od 130 cm do 165 cm) służący do opryskiwania upraw do wysokości 5 m. Występuje ze zbiornikami na ciecz roboczą o pojemności 600 l, 800 l, 1000 l, 1500 l i 2000 l. Został wyposażony w ramę cynkowaną ogniowo i przystawkę opryskująca wyposażona w 2 dolne regulowane mechanicznie w zakresie 90 stopni kolumny opryskujące. Nabywcy mogą zdecydować o wyposażeniu modelu w wysokociśnieniową pompę membranową (40 bar) lub też specjalny niskociśnieniowy system KWH. Nisko wdmuchiwane powietrze z cieczą roboczą sprawia, że jest ona równomiernie nanoszona także na spodnią część liści. Opracowane przez KWH Holland metalowe dysze są również regulowane, co pozwala na zastosowanie najbardziej optymalnego konta rozpylania cieczy opryskowej.
Przedmuch powietrza może być ustawiony w dwóch prędkościach, zależnie od uprawy. Co ważne, model wyposażony jest w system kompensacji powietrza na wypadek pojawienia się bocznych podmuchów wiatru. W ten sposób ciecz robocza dystrybuowana jest w optymalny sposób, nawet w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Oba modele spełniają wszystkie wymogi prawne i są dopuszczone do użytku w Polsce.
Dlaczego warto postawić na produkty KWH Holland?
Przede wszystkim bardzo istotne korzyści płyną z zastosowania systemu elektrostatycznego. Zastosowanie systemu elektrostatycznego redukuje efekt dryfowania cieczy roboczej, co wprost prowadzi do obniżenia kosztów poprzez mniejsze zużycie ś.o.r. a także polepsza skuteczność zabiegów, co z kolei może prowadzić do ograniczenia ich liczby – mniejsze zużycie paliwa i maszyn wykorzystywanych do ochrony. Opisywane modele wykorzystują opatentowany przez KWH system niskociśnieniowy (1,5 bar). Wydmuchiwana mgła opryskowa ma jednak wystarczającą prędkość, dysze o regulowanym kącie nanoszenia cieczy roboczej są tak skonstruowane, aby nie ograniczają jej prędkości.
Główne zalety opryskiwaczy KWH Holland
Reasumując, główne zalety na które mogą liczyć plantatorzy korzystający z produktów KWH Holland to:
- oszczędność środków ochrony roślin (poprzez redukcję efektu dryfowania cieczy roboczej)
- oszczędność paliwa (mniejsza liczba zabiegów, które są bardziej skuteczne)
- oszczędność czasu ( szybciej przeprowadzone zabiegi)
- wysoka precyzja zabiegów (ładunki elektrostatyczne sprawiają, że elementy roślin są lepiej pokryte cieczą roboczą).
Zapraszamy do kontaktu i współpracy.
Zadzwoń do nas lub napisz, przygotowujemy ofertę.
P.W. Gramina Rafał Jędrzejczyk
Tel.: +48 501 256 678
E-mail: rafal@gramina.pl ; kwhholland.pl@gmail.com
Reklama