Envidor® 240 SC- nowa rejestracja w sadach i jagodnikach

ochrona, truskawka, malina, porzeczka czarna, przędziorki, Envidorochrona, truskawka, malina, porzeczka czarna, przędziorki, EnvidorEnvidor 240 SC jest wiodącym w Polsce akarycydem, od wielu lat stosowanym w ochronie jabłoni i śliw przed przędziorkami i pordzewiaczami. W opinii licznych doradców i sadowników zdobył sobie w tych uprawach opinię skutecznego środka, który eliminuje trudne szkodniki, a odpowiednio zastosowany, często działa przez wiele tygodni po zabiegu. Od tego roku można go również stosować w uprawach roślin jagodowych.

Artykuł reklamowy

W dniu 04.02.2015 firma Bayer CropScience uzyskała rozszerzenie rejestracji Envidoru 240 SC o kolejne uprawy, nowe zastosowania to ochrona:

  • porzeczek czarnych
  • truskawek
  • malin
  • czereśni i wiśni.

Envidor 240 SC to akarycyd z grupy chemicznej o wyjątkowym mechanizmie działania, jego substancja aktywna (spirodiklofen), ingeruje w procesy syntezy tłuszczów szkodnika. Działa na szkodliwe roztocza w ich różnych stadiach rozwojowych, np. w przypadku przędziorków niszcząc ich jaja, wszystkie stadia larwalne oraz dorosłe samice. Istotną zaletą jest fakt, iż Envidor 240 SC działa również na roztocza odporne na inne akarycydy. Odpowiednio zastosowany, w ochronie upraw jagodowych Envidor zwalcza przędziorki zarówno w uprawie truskawki, jak również w porzeczkach i malinach. Dodatkowo ogranicza takie szkodniki jak: roztocz truskawkowiec, wielkopąkowiec porzeczkowy oraz coraz częściej występującego na plantacjach malin – przebarwiacza malinowego. Stosując Envidor można ograniczyć ilość zabiegów w sezonie, a w efekcie – koszty ponoszone na walkę ze szkodliwymi roztoczami.

ochrona, truskawka, malina, porzeczka czarna, przędziorki, Envidor

ochrona, truskawka, malina, porzeczka czarna, przędziorki, Envidor

Dawki i terminy stosowania

W ochronie wszystkich chronionych drzew owocowych i upraw jagodowych, w których Envidor 240 SC został zarejestrowany, dawka preparatu wynosi 0,4 l/ha. Pomiędzy uprawami są jednak różnice w terminie stosowania. W ochronie drzew owocowych środek stosujemy po kwitnieniu, na plantacjach porzeczki czarnej można go zastosować również po kwitnieniu, po przekroczeniu progów szkodliwości. W celu ochrony truskawek i malin przed roztoczami, Envidor 240 SC będzie można stosować zarówno przed kwitnieniem, jak i po zbiorach. Zalecenia IRAC (organizacja zajmująca się przygotowaniem zaleceń i strategii antyodpornościowej dla insektycydów) dotyczące zwalczania roztoczy i szpecieli ściśle określają ilość zabiegów dla poszczególnych grup chemicznych. Przypominamy, że Envidor 240 SC można stosować wyłącznie 1 raz w sezonie w każdej z wymienionych upraw, przemiennie z innymi akarycydami. Nie należy stosować preparatów roztoczobójczych w trakcie oblotu pszczół, a ewentualne kwitnące na plantacji chwasty przed zabiegiem należy skosić.

Envidor 240 SC jest selektywny dla bardzo dużej grupy pożytecznych owadów. Wśród nich możemy wymienić dorosłe owady biedronek oraz ich larwy, złotooki, muchówki z rodziny bzygowatych oraz pasożytnicze błonkówki. Tym samym Envidor 240 SC spełnia wymogi Integrowanej Produkcji, stosowany zgodnie z etykietą jest bezpieczny dla stosującego, środowiska i konsumentów owoców. Wyznaczone okresy karencji sprawiają, że przy odpowiednim stosowaniu nie będą przekroczone europejskie normy dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości spirodiklofenu w owocach. Wysokie bezpieczeństwo dla konsumentów sprawia, że produkt jest akceptowany przez firmy dystrybuujące owoce do bezpośredniej konsumpcji i skupujące dla przetwórstwa.

alt

Podsumowanie

Envidor 240 SC to od dawna oczekiwany akarycyd, na który czekali plantatorzy upraw jagodowych i drzew pestkowych. Stosowanie Envidoru w jagodnikach, wiśniach i czereśniach będzie doskonałym uzupełnieniem programów ochrony roślin w poszczególnych uprawach, w walce z uciążliwymi szkodnikami jakimi są przędziorki i szpeciele. Jest to szczególnie istotnie zwłaszcza na plantacjach, na których występują populacje szkodników odporne na stosowane dotychczas akarycydy. Jest to środek bezpieczny dla środowiska, organizmów pożytecznych i konsumentów.

Poprzedni artykułCo nowego dla producentów borówki wysokiej?
Następny artykułFruitness, enjoy it! W Polsce – rozmowy o branży owocowo-warzywnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj