Technologie i innowacje: uprawa i przetwórstwo jagód już 14-15 grudnia we Lwowie

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna „Technologie i innowacje: uprawa i przetwórstwo jagód” odbędzie się w dniach 14-15 grudnia we Lwowie. Warto wiedzieć, że to właśnie m.in. zachodnia części Ukrainy, znana jest z aktywnego rozwoju produkcji jagodowej. W wydarzeniu udział biorą doradcy z wielu krajów, w tym oczywiście z Polski. Głównymi tematami konferencji będą technologie produkcji i sprzedaży owoców jagodowy oraz ich przetwarzania. Drugiego dnia odbędzie się wizyta w ukraińskiej firmie związanej z produkcją roślin jagodowych.

Temat skutecznej ochrony przed chorobami i szkodnikami jest jednym z głównych warunków uzyskania wysokiej jakości plonów. O tym, jak chronić rośliny jagodowe opowie dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer, która obecnie oferuje kompletne rozwiązania do ochrony przed szkodnikami i chorobami większości upraw jagodowych.

Prof. Leszek Orlikowski z IO w Skierniewicach przedstawi temat pt. Choroby i szkodniki borówki wysokiej i jagody kamczackiej oraz możliwości ich zwalczania”. Należy się liczyć z tym, że wraz z rosnącymi nasadzeniami tych upraw będą pojawiały się także i zagrożenia.

Niektóre prezentacje będą poświęcone szczegółowo uprawie wybranych gatunków roślin jagodowych. Krzysztof Sak z firmy Agronom Plants podzieli się doświadczeniem z produkcji wysokiej jakości truskawek oraz malin, a także przygotowania ich do sprzedaży. Przedstawi również informacje nt. optymalnej jakości materiału szkółkarskiego. Agronom Plants to firma powstała nieco ponad 20 lat temu jako mały rodzinny biznes. Dziś jest jednym z największych producentów owoców jagodowych oraz sadzonek truskawek i maliny w Polsce. Uprawy te realizowane są na ponad 700 ha. Firma przez ponad 15 lat dostarcza sadzonki truskawek na rynek południowej Europy, stanowiąc jednego z głównych dostawców na rynek grecki oraz włoski.

Znany polski naukowiec, współtwórca projektu Malinowe Factory, dr Paweł Krawiec, podzieli się swoimi doświadczeniami z zakresu uprawy malin, na świeży rynek i dla przetwórstwa. Mój występ we Lwowie poświęcony będzie praktycznym wskazówkom, które pomogą właściwie zarządzać uprawą malin czy wybrać właściwe odmianę. Ważne będą także informacje o tym jak zakładać nową plantację oraz jak zoptymalizować ochronę – informuje dr Paweł Krawiec.

Marek Jamry z firmy Haygrove, przedstawi ekonomiczne aspekty uprawy truskawek, malin i borówek w tunelach foliowych. Ekspert wyjaśni, w jaki sposób przy pomocy nowoczesnych tuneli uzyskać wczesny i wysokiej jakości plon. Haygrove działa na rynku europejskim od prawie 30 lat, stając się w tym czasie liderem w produkcji tuneli przeznaczonych do uprawy roślin jagodowych.

Tomasz Szuławy z firmy Ceres przedstawi skuteczne rozwiązania w zakresie uprawy borówek, jeżyn, truskawek, malin w podłożu kokosowym, ochrony przed chwastami, wiatrem, ptakami, a także omówi różne systemy mocowania roślin uprawianych w szpalerach.

Tematu „Intensywne uprawy truskawek: tajemnice udanych zbiorów. Doświadczenia z precyzyjnego nawożenia w Polsce i na Ukrainie” zostanie przedstawiony przez dr hab. Zbigniewa Jarosza z UP w Lublinie. Od wielu lat doradza od w zakresie nowoczesnej uprawy roślin jagodowych. W swoich badaniach koncentruje się na właściwym odżywianiu roślin uprawianych w glebie jak też w podłożach inertnych.

Program konferencji obejmuje także występy ukraińskich, włoskich i białoruskich ekspertów dotyczące trendów w uprawie roślin jagodowych na Ukrainie i w sąsiadujących z nią krajach. Interesujące będą zapewne raporty dotyczące produkcji materiału szkółkarskiego, zakładania plantacji roślin jagodowych, a także informacje z zakresu przetwarzania owoców jagodowych (zamrażanie, suszenie, produkcja soków czy alkoholi.

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa technologii i rozwiązań dedykowanych uprawie roślin jagodowych.

Główny prawny partner konferencji – Kancelaria Patentowa „Paharenko i Partnerzy” przygotowała Okrągły Stół na temat „Własność intelektualna jako podstawa udanego biznesu jagodowego” w ramach akcji społecznej „Kupuję prawdziwe! Nie kupuję podróbek!”.

15 grudnia uczestnicy konferencji będą mogli odwiedzić jedną z najlepszych szkółek jagodowych na Ukrainie „Dolina-Agro”. Przewidziano tutaj również pokazy cięcia i pielęgnacji roślin jagodowych oraz możliwość zapoznania się z technologią rozmnażania roślin w laboratorium in-vitro.

Szczegółowy program konferencji oraz warunki uczestnictwa i rejestracji na konferencję dostępne są na stronie: http://forum.techdrinks.info/

lub tel.:

+38 096 994 38 77 – Wiktoria Kowtunowycz;

+38 068 424 21 80 – Maryna Radczyk;

+38 063 056 47 88 – Nadia Razckowska;

+38 050 823 38 69 – Olga Kazazajewa.