Targi TSW 2014 – pierwszy dzień owocnych spotkań

19 lutego o godzinie 9.00 rozpoczęły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2014 (TSW). Pierwszy dzień Targów był bardzo udany, rozpoczął się ogłoszeniem wyniku konkursu nagrody imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. Na dwóch halach wystawienniczych można było zapoznać z ofertą blisko 200 firm, a wstępne szacunki organizatorów mówią o prawie 3000 osób zwiedzających w pierwszym dniu Targów.

Odwiedzjący targi mogli nie tylko odwiedzić stosika wystawców ale również wziąć udział w Konferencjach towarzyszących TSW. W pierwszym Dniu odbyła się Konferencja sadownicza, oraz spotkania o tematyce warzyw szkalrniowych i gruntowych, jak również spotkanie w ramach IV Krajowego Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw zorganizowane przez KZGPOiW. Podczas uroczystego rozpoczęcia Targów ogłoszono również wyniki konkursu nagrody imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka.

Kapituła konkursu przyznała 3 równorzędne nagrody oraz jedno wyróżnienie. Nagrodami uhonorowano następujące produkty:

Prasę zbierająco-rolująca do ściętych gałęzi z drzew owocowych – firmy Agroenergia z Komorowa. Jak informował przedstawiciel firmy Michał Bankiewicz jest to obecnie jedyny tego typu system dostępny w Polsce umożliwiający przygotowanie bel z biomasy sadowniczej i ich spalanie w celu pozyskania energii do ogrzewania pomieszczeń. Bele dzięki dużym rozmiarom gwarantują wysoką ekonomikę ich pozyskiwania (podczas produkcji jednej beli wykorzystuje się materiał z ponad 300 drzew (standard M.9/2,5m wys.) Prasa charakteryzuje się mocną innowacyjną konstrukcją w której elementy robocze przygotowane są do prasowania gałęzi przekraczających 60 mm średnicy. Firma oferuje również kotły wykorzystujące technikę spalania opartą na produkcji gazu drzewnego.

altUrządzenie do zbierania wiśni Gacek – firmy Jagoda J.P.S. z Skierniewic. Przeznaczone jest do zbierania wiśni i innych owoców pestkowych np. śliwek. Zbiór odbywa się poprzez otrząsanie owoców, które spadają na mechanicznie rozkładany „odwrócony parasol”, a z niego zsuwają się na przenośnik transportujący je do zespołu czyszczącego. Po usunięciu zanieczyszczeń owoce spadają do skrzynek lub skrzynio-palet. Maszyna wyposażona jest w hydraulicznie opuszczane widły służące do rozładunku. Do obsługi urządzenia potrzebne są dwie osoby

altVilfo Cal S – płynny koncentrat nawozowy – firmy Agrosimex Sp. z o.o. z Golian. Nawóz produkowany jest polską firmę Vet Agro. Płynny koncentrat nawozowy przeznaczony do poprawy zaopatrzenia w wapń drzew i krzewów owocowych oraz warzyw uprawianych w gruncie i w szklarni. Zawiera nanocząsteczki srebra, które są skompleksowane z wapniem, zapewnia to szybkie pobieranie przez roślinę oraz mobilność. Nanocząsteczki srebra zapewniają lepsze natlenienie komórek roślinnych, aktywizują procesy życiowe takie jak fotosynteza, oddychanie, pobieranie i transport w roślinie. Pobudzają mechanizmy obronne, ograniczając występowanie chorób. Nawóz zawiera 6% CaO, 25ppm Ag.

Kapituła nagrody postanowiła przyznać dodatkowo jedno wyróżnienie za produkt: Nawóz dolistny Nano Active firmy PHU Chemirol Sp. z o.o z Mogilna.

Jutro kolejny dzień targów, którym będzie towarzyszyć Konferencja Truskawkowa, na którą serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.