Nowe możliwości sortowania owoców borówki będzie oferować hiszpańska firma Elifab Solution, w siedzibie której dobiegają końca prace związane z montażem nowej linii do sortowania borówki. Ma zapewnić ona rozdział owoców pod względem jakości i wielkości. Na początku lutego siedzibę firmy w Murcji odwiedziłem wraz z firmą Najbar (jest dystrybutorem tych maszyn) oraz przedstawicielami firmy Sante.

Jak informował pomysłodawca nowego systemu sortowania borówki  Fabricio Santos, przesłanką do podjęcia tego typu działań były niedoskonałości w obecnie działających liniach do sortowania borówki. W rozwiązaniach Weco czy BBC, borówki są narażone na utratę jakości, wynikające z samego systemu sortowania. Z kolei najnowsze linie firmy Unitec są duże, drogie i nie zapewniają należytej wydajności. Chcieliśmy zrobić coś zupełni innego i pół roku temu rozpoczęliśmy prace związane ze zbudowaniem zupełnie nowej linii do sortowania borówki – powiedział Fabricio Santos działjacy nad budową nowej linii wspólnie z Blas Martinez Sanz. Partnerem tych działań jest firma Elifab Solution zajmująca się tworzeniem oprogramowania do maszyn sortowniczych i nie tylko.

 

Polska grupa podczas prezentacji nowej linii sortowniczej do borówki

Nowa linia do sortowania ma zapewniać nie tylko oddzielenie owoców zbyt drobnych, zbyt miękkich czy nieprawidłowo wybarwionych ale także ich podział na klasy jakościowe. Zastosowano tu wiele innowacyjnych rozwiązań, jak rolkowy system transportu owoców, optyczną ocenę ich parametrów, czy elementy ograniczające ryzyko utraty jakości. Sama koncepcja sortowania była zaś konsultowana z największymi firmami z borówkowej branży jak Horti Fruit czy Driscolls.

Borówki rozdzielne są na poszczególne sorty strumieniem powietrza
Takie osłony mają chronić borówki przed uszkodzeniami podczas strącania z linii

Linia do sortowania borówki Ellips, jest tak naprawdę odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku. Daje możliwość precyzyjnego sortowania na różne klasy jakościowe, co nie było możliwe przy dotychczas oferowanych rozwiązaniach – podkreślał Fabricio Santos. Opracowana przez niego linia z 8 ścieżkami, ma zapewnić duże wydajności sortowania, przy średniej masie owoców wynoszącej 2 g, można będzie uzyskać wydajność 2 t/godz. Może być ona podwojona przy linii z 16 ścieżkami. Sama linia jest przy tym kompaktowa, co daje możliwość jej przemieszczania i transportu. Przygotowywana z myślą o sortowaniu borówki, będzie mogła być używana także do sortowania innych małych owoców jak żurawina lub agrest.

Więcej szczegółów już niebawem w czasopiśmie Jagodnik

Poprzedni artykułEksport mrożonych malin
Następny artykułPolskie borówki narodową wizytówką na Fruit Logistica 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj