Nowa odmiana truskawki powtarzająca owocowanie

Nową odmianę truskawek powtarzających owocowanie prezentował Zbigniew Pisarek

Ciekawie zapowiada się nowa odmiana truskawki powtarzająca owocowanie, która w testach jest już od 4 lata, a od ponad roku również w Polsce. Póki co, oznaczona jest numerem 10-17-02, a pochodzi z programu hodowlanego Flevo Berry. Jej dystrybutorem w naszym kraju będzie Flevoplant Polska, a informacje o niej udzieli nam Zbigniew Pisarek reprezentujący ten podmiot.

Nowa odmiana truskawki – polskie doświadczenia

W Polsce nowy numer testowany jest m.in. w jednym z wielkopolskich gospodarstw jagodowych. Tam na lekko wzniesionych zagonach z dwoma rzędami rośnie w tym roku próbna partia 2,5 tys. krzewów. Na każdy zagon przypada jedna linia kroplująca. Przed założeniem kwatery plantator wykonał nawożenie obornikiem w dawce 30 t/ha. Rośliny zaprezentowane na filmie wysadzono 5 kwietnia, a zbiory rozpoczęły się 25 czerwca. Zapewne w roku o standardowym przebiegu pogody początek owocowania przypadłby jakieś 10 dni później.

Ciągle poszukujemy nowych, lepszych odmian. Zależy nam na zaoferowaniu plantatorom kreacji z której zbiór będzie szybki, wygodny, ale samo plonowanie rozłożone w czasie. Ważne jest by owocowała aż do przymrozków. Nasz numer 10-17-02 przypomina nieco odmianę ‘Florentina’. Gdy raz rozpocznie się owocowanie, to plonuje na zbliżonym poziomie aż do jesieni – informuje Zbigniew Pisarek.

Jak sprawdzi się w uprawie polowej?

Na to pytanie trudno wciąż odpowiedzieć. Odmiana ta była sprawdzana za granicą w takiej technologii uprawy, ale w Polsce doświadczenia prowadzimy od niedawna. Ta nowa odmiana truskawki posadzona została po sąsiedzku ze sprawdzoną w naszym klimacie ‘Portolą’ i widać, że jeśli chodzi o pokrój krzewu, to obie odmiany wyglądają podobnie. Nie zaobserwowano u niej drobnienia owoców. Są one ciężkie, smaczne a w kształcie stożkowo-kuliste, czerwone w środku – wyjaśnia Zbigniew Pisarek.

Zdrowotność priorytetem w pracach hodowlanych

Ważną informacją dla plantatorów jest to, że Flevo Berry w pracach hodowlanych dużą wagę przywiązuje do naturalnych cech truskawek zapewniających im względną ochronę przed szkodnikami. Numer 10-17-02 wydaje się być np. w niewielkim stopniu atakowany przez wciornastki. Nie oznacza to jednak, że wykonywania zabiegów ochrony można zaniechać. Sadzonki dobrze przyjmują się, nie mają szczególnych, niestandardowych wymogów.

Więcej o nowej odmianie powtarzającej owocowanie 10-17-02 można dowiedzieć się oglądając poniższy film:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here