Rośnie produkcja borówek na Ukrainie

Takich borówkowych plantacji powstaje coraz więcej na Ukrainie
Nie tak dawno informowaliśmy o rekordowym wzroście eksportu mrożonych truskawek z Ukrainy. Tym razem napływają informacje o dynamicznie rosnącej podaży ukraińskiej borówki. Produkcja borówek na Ukrainie w ciągu ostatnich 4 lat wzrosła 20-krotnie. Nie dziwi więc, że rośnie też eksport tego owocu z kraju naszych południowo-wschodnich sąsiadów.

Wyższa produkcja borówek, wyższy eksport

Wedle danych opublikowanych przez Fruit-Inform w połowie listopada eksport owoców borówki wysokiej z Ukrainy osiągnął na koniec września 2017 roku pułap 2000 ton. To oznacza 20-krotny wzrost na przestrzeni ostatnich 4 lat. Porównując ten rezultat z adekwatnym okresem w minionym roku, wzrost wynosi 50%. W pierwszych 9 miesiącach 2016 roku Ukrainę opuściło ok. 1300 ton borówek. Nawet jeśli ilości eksportowanych owoców nie robią wielkiego wrażenia, to tempo wzrostu sprzedaży zagranicznej jest już imponujące.

Najwięksi importerzy ukraińskich borówek

W gronie największych odbiorców ukraińskiej borówki są trzy europejskie kraje. Najpoważniejsze zakupy w 2017 roku (stan na koniec września) u swych południowych sąsiadów zrobiła Białoruś. Do tego kraju wyjechało 739 ton owoców. Oznacza to wzrost o 49% w ujęciu rdr. Drugim największym partnerem handlowym nabywającym ten towar była Holandia. Tam Ukraińcy wyeksportowali 720 ton borówek. Na trzecim miejscu uplasowało się UK z wynikiem 419 ton. Tu jednak warto podkreślić, że wzrost wobec poprzedniego sezonu to aż ok. 300%. To pokazuje potencjał wzrostu tego kierunku sprzedaży owoców borówek zza Buga.

Ukraiński szczyt szczytów

Już w okresie zbiorów zanosiło się, że eksport będzie wysoki. W okresie czerwiec – sierpień eksport ukraińskich borówek wyniósł 1600 ton. To oznaczało wzrost o 1/3 wobec całego 2016 roku. Kluczowy był zwłaszcza sierpień, gdy Ukrainę opuściło 897 ton granatowych jagód.

Według ukraińskich specjalistów z branży ogrodniczej areał uprawy borówki wysokiej na Ukrainie stale rośnie. Coraz więcej istniejących już nasadzeń wchodzi w pełnię owocowania, więc produkcja borówek na Ukrainie, a wraz z nią eksport, będzie stale dynamicznie rosnąć.

Źródło: fruit-inform.comPoprzedni artykułInnowacyjne nawozy do fertygacji
Następny artykułUprawa jagodowych pod chowanym dachem