Nicienie w uprawie truskawki – Komunikat II dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA





W okresie wiosennym należy zwrócić uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie roślin. Zmiany kształtu, deformacje, skarłowacenia liści i całych roślin mogą być przyczyną żerowania nicieni porażających nadziemne części roślin.

Jednym z najczęściej występujących gatunków nicieni w uprawie truskawki jest węgorek truskawkowiec (Anaceratagallia fragariae). Osobniki tego gatunku wielkości 0,5-0,8 mm zimują w tkankach roślin. Początkowo wiosną żyją w zwiniętych rozetach liści truskawek. Następnie przez szparki oddechowe i zranienia wnikają do wnętrza roślin, gdzie się rozmnażają dając kilka pokoleń w ciągu roku. Zdrobnienia i deformacje liści, nierówne brzegi blaszek liściowych oraz brak włosków na ogonkach liściowych oraz skrócone ogonki i kwiatostany to charakterystyczne objawy widoczne zwłaszcza wczesną wiosną. Porażone przez nicienie rośliny słabiej kwitną i owocują, straty w plonie mogą sięgać nawet 70%. W okresie zbiorów potwierdzeniem porażenia roślin przez węgorka truskawkowca będą małe, zniekształcone, źle wybarwione owoce, które późno dojrzewają. Na nowo założonych, młodych plantacjach można zaobserwować zamierające rośliny, natomiast w matecznikach rośliny dają niewielką liczbę sadzonek. Innym, rzadziej spotykanym w uprawie truskawki gatunkiem nicienia porażającego nadziemne części roślin jest węgorek chryzantemowiec (Aphelenchoides ritzemabosi).

(…)

Zapobieganie i zwalczanie

Nicienie zwykle rozprzestrzeniają się wraz z sadzonkami z porażonych plantacji, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na zdrowotność materiału sadzeniowego i źródło ich pochodzenia.

Aby ograniczyć zagrożenie ze strony nicieni należy odchwaszczać uprawy, ponieważ chwasty mogą być źródłem zakażenia truskawek przez te szkodniki. Należy również zachować odpowiednia higienę pracy regularnie dezynfekując narzędzia robocze np. sekatory. Metodą, która może zabezpieczyć rozsadę przez nicieniami jest również moczenie roślin w wodzie o temperaturze 46,20 C, a następnie zanurzenie ich w zimnej wodzie, co może jednak wpływać na wolniejsze ukorzenianie roślin.

Aby uniknąć licznego występowania pasożytniczych nicieni w uprawie truskawki trzeba również zadbać o odpowiedni płodozmian. Gatunkami roślin, których unikają nicienie jest owies szorstki oraz aksamitka.

Obecnie w uprawie truskawki dopuszczone są dwa preparaty chemiczne do odkażania gleby, które można stosować jedynie przed założeniem plantacji. Zabieg preparatem Nemasol 510 SL należy przeprowadzić 3 – 5 tygodni przed rozpoczęciem uprawy w dawce 1200l/ha (300 l/ha mateczniki). Zabieg preparatem Vydate 10 G w dawce 40 kg/ha należy przeprowadzić tuż przed sadzeniem roślin poprzez równomierne wysianie na polu przy użyciu aplikatorów do granulowanych środków ochrony roślin a następnie wymieszać z glebą na głębokość ok. 10 – 15 cm np. przy użyciu glebogryzarki.

(…)

Dr hab. Katarzyna Golan, Dr hab. Edyta Górska-Drabik, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

————————————

Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowejktórzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2016. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyńskitel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.







Poprzedni artykułWczesnowiosenne zalecenia dla malin owocujących na tegorocznych pędach
Następny artykułZapylanie kwiatów maliny – duże efekty małym kosztem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj