W ramach tegorocznego projektu „Truskawkowe inspiracje – sprawdzone w praktyce” lustrujemy plantację Konrada Kozakiewicza w Michałowie. Uprawia się tutaj truskawki na przyspieszony zbiór. Początek kwitnienia to dobry czas na podsumowanie pierwszych zabiegów zabezpieczających rośliny przed chorobami i szkodnikami oraz ustalenie strategii właściwego zabezpieczenia roślin przed szarą pleśnią oraz roztoczami w najbliższych tygodniach.
Jak informuje K.Kozakiwicz, wegetacja truskawek w tunelu rozpoczęła się na dobre pod koniec marca. Do czasu lustracji – 13.04.2022 r – konieczne było wykonanie już pierwszych zabiegów zabezpieczających rośliny przed chorobami oraz szkodnikami. Po wykształceniu się pierwszych liści do zwalczenia szkodników zastosowano insektycyd, którego substancją czynną jest milbemektyna, a do zabezpieczenia roślin przed chorobami użyto takie produkty jak Captan i Zato.
Szara pleśń
Paweł Jesiotr z firmy Belchim, obecny w czasie lustracji plantacji w dniu 13 kwietnia, do zwalczania szarej pleśni rekomendował fungicyd z grupy SDHI o nazwie Kenja 400 SC. Fungicyd przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego, do dwóch razy w sezonie wegetacyjnym. Ważnym argumentem dla plantatorów truskawek będzie krótki, bo tylko 1-dniowy okres karencji. Produkt Kenja, zawierający najnowszą substancję czynną izofetamid, dzięki elastycznej strukturze cząsteczki, działa z powodzeniem na tych plantacjach na których wystąpiły uodpornienia a dodatkowo może być stosowany jako narzędzie zapobiegające ich występowaniu. Produkt Kenja 400 SC należący do grupy karboksyamidów, powinien być stosowany zapobiegawczo, a więc przede wszystkim do pierwszych zabiegów fungicydowych mających na celu kontrolę występowania szarej pleśni w uprawie truskawek. Najlepiej zastosować go pierwszy raz w dawce 1,2 l/ha w okresie pełni kwitnienia, kiedy zagrożenie porażenia kwiatów szarą pleśnią jest największe. Zgodnie ze strategią zapobiegania uodpornieniom, fungicyd zaleca się do stosowania na przemian z produktami o innych mechanizmach działania. Kolejnym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem produktu Kenja jest możliwość jego mieszania z większością fungicydów dostępnych na rynku, np. zawierającymi tetrakonazol, kaptan czy difenokonazol.
Przędziorki i roztocza
Ze względu na warunki temperaturowe, uprawa w tunelach wymaga wnikliwej lustracji szkodników I przede wszystkim wczesnego ich zwalczania. Produktem wykazującym dobrą skuteczność okazuje się Milbeknock 10 EC (podobną substancję czynną zawiera produkt Koromite) przeznaczony do walki z przędziorkami i roztoczem truskawkowcem (zwalcza wszystkie stadia rozwojowe roztoczy). Milbektyna działa na system nerwowy szkodników powodując ich paraliż. Środek działa kontaktowo I żołądkowo a także wykazuje działanie translaminarne na roślinie. Na roślinie wykazuje działanie translaminarne. W uprawie truskawek rekomendowany jest do stosowania przed kwitnieniem (<BBCH 60) i/lub po zbiorach (>BBCH 91). Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 1,25 l/ha, a maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2. W przypadku tego produktu warto wiedzieć, że zabiegi należy wykonywać wieczorem lub w dni pochmurne, dużą dawką cieczy roboczej– rekomendował P. Jesiotr.