Zbiory owoców na świecie – doniesienia i przewidywania



Sezon produkcji owoców jagodowych w Polsce w zasadzie już się zakończył. Trwają jeszcze ostatnie zbiory jagodowych spod tuneli. Nieco towaru jest jeszcze w chłodniach. Stawki są wysokie, ale zbiory owoców bardzo niewielkie. Do wykonania przed zimą zostały jeszcze prace pielęgnacyjne i przygotowanie roślin do spoczynku. W wolnej chwili można sprawdzić co dzieje się w innych państwach.

Większe zbiory owoców w Kraju Stawropolskim

Rosyjscy plantatorzy mają powody do dumy. Zbiory owoców w Kraju Stawropolskim w bieżącym roku osiągnęły poziom 9 tys. ton. Przodującym gatunkiem są jabłonie, ale uprawia się tu także truskawki i winogrona. Wygląda na to, że lokalne władze zamierzają wspierać rozwój sadownictwa. Być może przełoży się to na kolejne wzrosty produktywności w przyszłości. Już w końcu czerwca ukazały się szacunki napawające optymizmem. Wynikało z nich, że zbiory owoców w guberni są na wysokim poziomie. Na dzień 30 czerwca wedle informacji posiadanych przez tamtejsze organizacje branżowe, zebrano 157 t truskawek. Wygląda na to, że w kampanii roku 2018 ogółem w Kraju Stawropolskim zbiór truskawek wyniósł 331 ton.

Czy susza na Węgrzech ograniczy produkcję owoców w 2019 roku?

Węgrzy przewidują, że produkcja owoców w ich kraju może w przyszłym roku znacząco zmaleć w porównaniu z obecnym sezonem. Powodem jest susza, jaka odcisnęła silne piętno na plantacjach Bratanków. Jedynie niewielka ich część jest nawadniana. Grunty wyposażone w możliwość nawadniania stanowią zaledwie 20-25% wszystkich ziem użytkowanych sadowniczo. O wiele lepiej jest w sektorze warzywniczym, gdzie wskaźnik ten wynosi 60-70%. Jednak nawet w tym przypadku we znaki dają się niedostatki sprzętowe, przestarzałe technologie irygacyjne.

Niebagatelny wzrost eksportu borówek z Peru

Od 1 sierpnia trwa sezon zbioru borówek w Peru. Potrwa do grudnia. Eksperci przewidują, że przed peruwiańską branżą borówkową kolejny bardzo pomyślny sezon. Przewiduje się, że tegoroczna produkcja borówek w tym południowoamerykańskim państwie osiągnie pułap 76 tys. ton. Zdecydowana większość tego plonu trafia na eksport. Owoce głównie drogą morską docierają do odległych destynacji. Duże zainteresowanie peruwiańską borówką wykazują zwłaszcza chińscy kontrahenci. Największym importerem tych owoców, przynajmniej póki co, pozostaje USA. Spora ich część przez porty holenderskie trafia także na europejskie rynki.

Coraz dłuższe zbiory jeżyn w USA

Jeżyny w USA produkowane są na zaopatrzenie niezwykle chłonnego rynku wewnętrznego. Dzięki pracy hodowlanej nad nowymi odmianami czas dostępności tych owoców wydłuża się. Obecnie wciąż trwają zbiory w Kalifornii i Północnej Karolinie.  Plantacje w drugim z wymienionych stanów ucierpiały jednak nieco w skutek ulewnych deszczy i wiatru zaciągniętych tam przez Huragan Florence. Amerykanie spodziewają się jednak, że owoce z najpóźniejszych odmian, zwłaszcza Prime Ark, 45 powinny być w sprzedaży w październiku w obu wymienionych stanach.

Źródła: fruitnews.ru, freshplaza.com







Poprzedni artykułPodsumowanie sezonu z Doradcą Jagodowym
Następny artykułPrzygotowanie plantacji truskawek do spoczynku zimowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj