Zagony ziemne do uprawy truskawek w substracie

Uprawa na wysokim zagonie w substracie - do nasadzenia posłużyły sadzonki tray plantsInteresującą propozycją uprawy truskawek na wczesny zbiór w tunelach jest sadzenie ich w substracie, który wsypywany jest w specjalnie uformowany w zagonie ziemnym rowek.

Doświadczenia oraz praktyk produkcyjna z tego typu produkcją w Niemczech czy Belgii pokazuje, że uprawiając w tej technologii truskawki owoce zbiera się w tym samym czasie lub nawet szybciej jak w uprawach zakładanych na niskich, ściółkowanych zagonach.

Najwcześniejszy zbiór truskawek w tunelach gwarantuje uprawa w glebie, z dodatkowym okrywaniem roślin na początku okresu wegetacji białą agrowłókniną. Należy jednak stale kontrolować temperaturę w tych obiektach, gdyż w słoneczne dni, przy braku wietrzenia można doprowadzić do zniszczenia kwiatów, a nawet i całych roślin – rekomenduje Marek Jamry z firmy Haygrove.

Maszynę do formowania tych ziemnych zagonów, które następnie okrywa się folią oraz agrotkaniną, można wypożyczyć lub kupić w firmie Haygrove. Trzeba również wiedzieć, że tego typu zagony można użytkować przez wiele lat pod warunkiem, że są właściwie uformowane, a uprawa prowadzona w tunelu.

Zagony ziemne do uprawy truskawek w substracie zostały zrobione w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza, gdzie realizowany jest projekt „Truskawki w tunelach”. O tym jak były formowane i jakie rodzaje roślin w nich zostały posadzone w substracie kokosowym (do projektu dostarczyły go firmy Ceres oraz Agronom Plants) można dowiedzieć się oglądając film:

Poprzedni artykułBez współpracy nie zdobędziemy globalnego rynku borówki
Następny artykułOdmiany truskawek w projekcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj