Już w najbliższy czwartek, tj. 23 lutego, o godzinie 18.00 rozpocznie się webinar pt. „Zadbaj o swoje maliny”. Co przyniesie nadchodzący sezon? Jak poprawić warunki w jakich rosną maliny oraz jak sprawić, by ich kondycja i zdrowotność nie pozostawiały wiele do życzenia? O tym będzie mowa w trakcie nadchodzącego wirtualnego spotkania.

Rynek malin niczym pogoda w lutym

Luty to miesiąc w którym normalnie spodziewać się można potężnych mrozów i grubej warstwy śniegu. Takie zimy pamiętam z okresu, gdy jeszcze byłem dzieckiem czy późniejsze, gdy uczęszczałem do szkoły średniej. Mieszkając w małej miejscowości zastanawiałem się często, czy autobus rano dojedzie czy może utknie gdzieś w śnieżnej zaspie po drodze i nie będzie mi dane dotrzeć do pobliskiego miasteczka na lekcje. Teraz, gdy piszę zapowiedź lutowego webinarium malinowego, za oknem choć noc termometr wskazuje +9°C, a nad centralną Polską przetacza się właśnie kolejna wichura. Sporo pada deszczu, czasem tak intensywnie jak latem, ale na śnieg nie ma najmniejszych szans. Dziwne to wszystko.

Dziwnie układał się także przebieg malinowego sezonu w 2022 roku. Najpierw maliny w skupach osiągnęły rekordowe historycznie ceny, by bardzo szybko opaść na poziomy, które przestały zadowalać plantatorów. Na rynku pojawiło się sporo maliny mrożonej ze wschodu, a w chłodniach na Bałkanach wciąż znajdują się zapasy, których nie sposób sprzedać jest po cenach, które pozwoliłyby przedsiębiorcom „wyjść na zero” z uwagi na wysokie koszty zakupów w początkach kampanii. Jak huśtawka cenowa wpłynie na areał nasadzeń malin dla przemysłu w nadchodzących latach w Polsce? Z jednej strony ceny notowane za maliny letnie wydają się ogromną zachętą ekonomiczną. Z drugiej zaś stawki oferowane za jagody jesienne powinny zniechęcać. Wciąż niewyjaśnioną sprawą pozostaje napływ pracowników sezonowych z Ukrainy. Dziś niewiele czynników wskazuje na to, by wojna w tym kraju miała się rychło zakończyć, a sytuacja unormować.

Stabilniej było na rynku malin deserowych. Owoce produkowane w oparciu o nowoczesne technologie w tunelach osiągały na ogół zadowalające ceny. Ale i tu finalnie swoje zrobiła …wspomniana wcześniej pogoda. Część konstrukcji, zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce uszkodzona została w trakcie grudniowych opadów śniegu. Odbudowa z uwagi na ceny stali jest dość kosztowna. Niektórzy plantatorzy w obawie przed uszkodzeniem tuneli decydowali się na rozcinanie folii – mniejsze zło. Nie mniej, z rozmów z przedstawicielami firm oferujących konstrukcje tunelowe wynika, że zainteresowanie rozwojem gospodarstw oferujących owoce premium wciąż utrzymuje się.

O malinach w gruncie i w tunelach

W czwartkowy wieczór, począwszy od 18.00, rozmawiać będziemy zarówno o malinach dla przemysłu jak i tych kierowanych do wymagających konsumentów na rynku deserowym. Odniesiemy się do kwestii szkodników, a zwłaszcza przędziorka, którego presja w niektórych gospodarstwach przybierała nienotowane wcześniej nasilenia. Porozmawiamy także o podłożu – w wielu miejscach problemami staje się zmęczenie gleb a także obecność w nich szkodników, szczególnie pędraków i opuchlaków. Mówić będziemy także o odżywianiu i biostymulacji roślin.

Malina obecnie jest towarem globalnym i aby podjąć się prognoz tego jak rozwinie się rynek w 2023 roku potrzebna by była dogłębna wiedza znacznie wykraczająca poza granice Polski. Sytuację w tej branży warunkuje tak wiele czynników, że trudno publicznie podzielić się jasno określonymi przewidywaniami czy opiniami mając pewność, że z części twierdzeń nie będzie trzeba się za kilka miesięcy tłumaczyć i wycofywać. Wiadomo jednak, że zawsze warto mieć zadbane maliny. Jeśli rynek ułoży się pomyślnie dla plantatorów, to dzięki temu możliwe stanie się wypracowanie poważnych zysków. Jeśli czeka nas dekoniunktura, to ci którzy zaoferują lepszy towar poradzą sobie w trudnych warunkach łatwiej. Spróbujemy zatem podpowiedzieć jak zadbać o maliny!

Kto wystąpi w czwartkowy wieczór?

Spodziewać się można kilku wartościowych wystąpień. Głos zabiorą następujący prelegenci:

  • dr Paweł Krawiec, Horti Team
  • dr Diana Wieczorek, ICL
  • Krzysztof Łęgocki, ICB Pharma
  • Sylwia Gabrysz, Carbohort

Gdzie oglądać?

Są dwie możliwości, by wziąć udział w webinarium pt. „Zadbaj o swoje maliny!”. Można dokonać tego w serwisie YouTube na kanale czasopisma Jagodnik lub na jego Facebook-owym profilu. W każdym z tych przypadków przez cały czas trwania transmisji możliwe będzie korzystanie z chatu. Można na nim komentować wypowiedzi ekspertów, wdawać się w dyskusje z pozostałymi uczestnikami chatu a także kierować pytania bezpośrednio do prelegentów. Uzyskanie odpowiedzi na nie w trakcie wydarzenia to niepodważalna zaleta uczestnictwa w webinarium w czasie rzeczywistym. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, zapis webinarium pozostanie dostępny w obu mediach społecznościowych. Nie mniej jednak zachęcam do spotkania się z nami w Internecie w czwartek 23 lutego o godzinie 18.00!







Poprzedni artykułZmiany na rynku borówki w Europie. 7 kroków do lepszej produkcji!
Następny artykułAronia Polska – o wyzwaniach przed branżą i krajową organizacją plantatorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj