Zabezpieczanie truskawek na zimę

Agrowłóknina na truskawkach uprawianych w tunelach



Choć w kalendarzu już połowa listopada i rośliny szykują się do okresu spoczynku zimowego, to nie oznacza to wcale końca prac w kwaterach truskawkowych. Panuje obecnie właściwy czas, by zabezpieczyć krzewy na zimę. Czyni to także Konrad Kozakiewicz w gospodarstwie którego realizowany jest projekt Truskawki w tunelach.

Jak przygotować tunele do zimy?

Folia w tunelach na czas ostatnich tygodni jesieni i pierwszej połowy zimy powinna być zrolowana do szczytu konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie kilku celów. Opady atmosferyczne pozwolą przepłukać nieco ziemię, w której rosną truskawki. To ograniczy jej zasolenie. Co więcej, odsłonięcie folii redukuje ryzyko zimowego pobudzenia roślin w przypadku wystąpienia kilkudniowego podniesienia się temperatury – informował Konrad Kozakiewicz w dniu 14 listopada, kiedy to truskawki w jego gospodarstwie w tunelach okrywane były na zimę agrowłókniną.

Jak okrywać truskawki agrowłókniną?

W tym roku zdecydowałem się na okrycie truskawek agrowłókniną Agro-Marina o gramaturze 21 g/m2. To nowość w ofercie firmy Agrimpex. Produkt ten jest tak naprawdę całoroczny, więc powinien dobrze sprawdzić się w jesienno-zimowym zabezpieczeniu roślin przed niszczycielskim działaniem mrozu czy zimnego wiatru zimą – mówił K. Kozakiewicz. Materiał ten pozostanie w tunelach do połowy maja. W przypadku wystąpienia wiosennych przymrozków zabezpieczenie w postaci szczelnie zamkniętego tunelu solowego i osłony z agrowłókniny skutecznie przeciwdziała wystąpieniu uszkodzeń spowodowanych zimnem. W celu przyspieszenia rozpościerania agrowłokniny i późniejszego jej zwijania do przyciskania materiału stosowane są małe worki wypełnione ziemią. Jest to rozwiązanie wytrzymałe, które sprawdza się w gospodarstwie już od lat.

Więcej na filmie

Zabezpieczanie truskawek na zimę w tunelach jest tematem zamieszczonego poniżej filmu. Można na nim zobaczyć w jaki sposób agrowłóknina rozkładana jest w tunelach, jak stabilizuje się jej położenie i przeciwdziała zerwaniu przez wiatr. K. Kozakiewicz dość szczegółowo opowiada też o warunkach pogodowych panujących w okolicach Płońska wiosną i wylicza kilka zalet Agro-Mariny, które zdecydowały o tym, że sięgnął po to właśnie rozwiązanie.









Poprzedni artykułInteligentny pielnik rzędowy dla truskawek
Następny artykułRolniczy handel detaliczny ze wsparciem ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj