W regionach ze skoncentrowaną produkcją sadowniczą pojawia się coraz więcej firm dystrybuujących środki ochrony roślin i niezbędne przy produkcji sadowniczej produkty. W sektor ogrodniczy coraz mocniej wchodzi firma ProCam Polska, która 18 lutego przedstawiła swoją ofertę sadownikom w Warce.
Jak zapewniał Janusz Gwiazdowski, dyrektor ds. ogrodnictwa ProCam Polska Oddział Łowicz, firma chce być otwarta na sadowników i oprócz środków do produkcji oferować dodatkowe profity, w postaci profesjonalnego doradztwa, spotkań szkoleń i wyjazdów pozwalających rozwijać wiedzę. ProCam posiada obecnie 15 oddziałów w ramach 7 regionów, z 230 pracownikami, z czego bisko 100 osób, to doradcy terenowi. Nowym „nabytkiem” ProCam-u, działającym od 2011 roku jest Dział Ogrodniczy obejmujący swym zasięgiem główny obszar produkcji ogrodniczej w Polsce. Nadzór nad całym działem sprawuje dyrektora ds. ogrodnictwa Maciej Bolesta, centralną częścią zawiaduje dyrektor Janusz Gwiazdowski (oddział Łowicz), a południowo-wschodnią – kierownik Tomasz Olszewski (oddział Sandomierz).
O tym jakie to mogą być produkty mówił Tomasz Sikora z firmy ProCam Polska.
W warunkach stresu rośliny w bardzo małym stopniu wykorzystują składniki pokarmowe z gleby, i wtedy korzystne jest ich podawanie dolistnie. Do takich ważnych pierwiastków w początkowym okresie wegetacji należą cynk i bor. Pierwszy z nich zawarty jest w nawozie ProCam CynkPro+ zawierającym 8,4% cynku, z kolei ExtraBorPro+ z 8,46% zawartością boru. Formulacja OD (Oil Dispersion) tego ostatniego nawozu i dodatek surfaktantów (środków powierzchniowo czynnych) sprawiają, że zawarty w nawozie bor jest bardzo łatwo przyswajalny przez rośliny i w wysokim stopniu przez nie wykorzystany, a zalecana dawka to 1,5 l/ha. Ciekawym produktem dla sadowników jest również OktagonPro+, będący źródłem wapnia (14% CaCO3), magnezu (6,2%) ale również krzemu i mikroelemtów. Zawarty w nawozie wapń pochodzi ze zmielonego kalcytu do rozmiaru nanocząsteczek, przez co szybko wnika do roślin i jest w nich łatwo przemieszczany. Dodatek naturalnych surfaktantów pochodzenia roślinnego (sorbitol i guma arabska) wpływa na dobre wykorzystanie zwartych w tym nawozie składników, przy zalecanej dawce 1,25 l/ha. SantauraPro+ to z kolei nawóz algowy wzmacniający rośliny, zwierający oprócz azotu organicznego i potasu, szereg aminokwasów, fitohormonów i białek wyekstrahowanych z alg morskich (Ascophyllum nodosum). Tym samym nawóz polecany jest do stosowania w warunkach, gdy rośliny były, są, lub będą narażone na stresowe warunki wzrostu (niska lub wysoka temperatura, gradobicie, susza), tak by wzmocnić ich wigor, przyśpieszyć regenerację i wzrost. Do nawożenia dolistnego T. Sikora polecał całą serię nawozów wieloskładnikowych ProHorti, wzbogaconych w schelatowane mikroelementy oraz kompleks MPC (Mikro Protection Complex), dzięki któremu składniki pokarmowe są szybko przyswajane przez rośliny i możliwe jest łączenie z innymi nawozami. Ponadto zawarte w nawozach ProHorti pochodne aminokwasów stymulują rośliny do intensywniejszego wzrostu i rozwoju oraz podnoszą ich odporność na niekorzystne czynniki wzrostu. IsotakPro+ jest z kolei nawozem zawierającym azot (5,1%) i rozpuszczalny w wodzie fosfor, ale mający przede wszystkim wpływa na lepszą skuteczność innych środków ochrony roślin i nawozów. Dodatek Isotak Pro+ do roztworu cieczy roboczej wpływa na stabilizacje roztworu i obniżenie pH, neutralizuje antagonistyczne kationy i ułatwia wykonywanie zbiegów. Na roślinie sprzyja długiemu nawilżeniu liści, co powoduje lepsze wnikanie substancji aktywnych, a więc poprawę skuteczności zbiegu. Nawóz ten poleca się stosować w dawce 0,5 l/ha.