Truskawki w tunelach w zależności od regionu oraz odmiany zaczynają kwitnąć, są w pełni kwitnienia lub mają nawet już pierwsze zawiązane owoce. Ważnymi elementami wspierającymi wysoką jakość owoców jest zastosowanie odpowiedniego nawożenia oraz biostymulacji, które mają istotny wpływ na końcową jakość truskawek.
W tegorocznym cyklu wdrożeń realizowanych w ramach projektu „Truskawkowe Inspiracje 2021” o przedstawienie wybranych rekomendacji dedykowanych truskawkom poprosiliśmy Tomasza Domańskiego z firmy Agrosimex.
Tegoroczny sezon jest trudny z uwagi na przemrożenia zimowe jak też uszkodzenia spowodowane na niektórych plantacjach w czasie ostatnich przymrozków. Jednym z produktów, który warto stosować w okresie okołokwitnieniowym w takiej sytuacji, pozwalającym ograniczyć wpływ niekorzystnych warunków na kondycję roślin jest Maral. Produkt ten dobrze przygotowuje rośliny do kwitnienia oraz zawiązywania dobrej jakości owoców. Nawóz stymulujący wzrost jakim jest Maral można stosować dolistnie oraz poprzez fertygację. Będzie on doskonale pobudzał rośliny do dobrego wzrostu. Szczególnie warto go podawać roślinom uszkodzonym zimą lub wiosną przez ujemne temperatury, choć stosowany w trakcie całej wegetacji roślin indukuje ich odporność systemową – informuje T. Domański.
Ważnym składnikiem bezpośrednio wpływającym na jakość owoców, ale również zdrowotność roślin jest wapń. T. Domański, w celu uzupełnienia odżywczego wapnia w glebie rekomendował aplikację poprzez fertygację na plantacjach truskawek nawozu CaTS tiosiarczan wapnia. Ten płynny nawóz bardzo dobrze sprawdza się w fertygacji, podając go co około 7 dni w dawce 10 l/ha – rekomendował T. Domański.
W celu lepszego odżywienia roślin wapniem czy krzemem warto sięgać po produkty do dokarmiania dolistnego zapewniające jego dobre dostarczenie oraz wykorzystanie przez rośliny.