Wykorzystanie modeli chorobowych do poprawy efektywności prowadzenia upraw




W dniu 28 kwietnia firma Pessl Instruments zorganizowała webinar w trakcie którego mówiono o roli modeli chorobowych w ochronie jagodowych. W Polsce możemy się aktualnie przekonać jak bardzo nieprzewidywalna bywa aura. Czy stacje pogodowe mogą pomóc plantatorom w podejmowaniu słusznych zasad dotyczących wykonywania zabiegów? Czy podpowiedzą jak zoptymalizować fertygację? M.in. o tych właśnie zagadnieniach mówiono w czwartkowy wieczór.

Driscoll’s korzysta z odczytów stacji meteorologicznych

Pierwszym prelegentem podczas webinaru była Jenny Broome z Driscoll’s. Mówiła o uprawie różnych gatunków i odmian jagodowych. W jej ocenie zwłaszcza uprawa truskawek w dużej  mierze zależna jest od przebiegu warunków pogodowych. W firmie Driscolls posiadanie i regularne korzystanie ze stacji meteorologicznych jest bardzo ważne. Są stosowane w wielu obszarach, ale zwłaszcza podczas bieżących modyfikacji strategii ochrony roślin. Choroby grzybowe, które znajdują się w centrum naszej uwagi, to mączniak prawdziwy, antraknoza i szara pleśń. Korzystamy z modeli chorobowych dla tych właśnie zagrożeń. Oprócz truskawek posiłkujemy się także odczytami stacji meteo dla malin i jeżyn oraz borówek. – mówiła specjalistka podczas webinarium. Dla przykładu, w przypadku mączniaka na roślinach truskawek monitorowana jest np. dzienna ilość godzin z optymalnym zakresem temperatur dla rozwoju choroby. W efekcie zainstalowania stacji meteo na niektórych kwaterach prowadzonych bądź produkujących dla Driscoll’s w 2014 ilość zabiegów przeciw mączniakowi zredukowano z 18 oprysków – co wynikałoby ze zwykłego harmonogramu ochrony – do 11 na podstawie analizowanego ryzyka wystąpienia infekcji. Badania nad tymi rozwiązaniami technologicznymi prowadzone były także w 2015 i 2016 roku pod katem pozyskiwanego plonu. Okazało się, że pomimo mniejszej ilości zabiegów fungicydowych owoce były dobrej jakości, a łączny plon nie tylko nie zmalał, ale nawet nieznacznie wzrósł w skutek redukcji użycia siarki, która jednak nieznacznie obniża produktywność krzewów truskawkowych na kalifornijskich plantacjach. Co ciekawe, na podstawie odczytów pogodowych prognozowane są także terminy i wielkości zbiorów w gospodarstwach dostawców owoców. To bardzo ważne w kontekście planowania obrotu handlowego truskawkami, zapotrzebowania na siłę roboczą oraz logistykę w całym łańcuchu dostaw.

Jak to robią na Wyspach Brytyjskich?

Specjalista z Wielkiej Brytanii mówił na początku swego wystąpienia o tym jak zmieniało się brytyjskie ogrodnictwo na przestrzeni ostatnich dekad. W początku lat 90-tych zaczęto mierzyć wilgotność gleby, następnie dość odważnie postawiono na uprawy pod osłonami, by uniezależnić się od kaprysów pogody. Dziś specjaliści z Agri-tech, firmy zajmującej się wdrażaniem nowoczesnych technologii do ogrodnictwa, korzystają także z rozwiązań z portfolio Metos UK. W centrum zainteresowania znalazły się zagadnienia związane z gospodarką wodą i efektywnością fertygacji. W celu monitorowania sytuacji na plantacjach stosowane są zarówno sondy glebowe jak i czujniki monitorujące opady czy wilgotność powietrza oraz jego temperaturę. Dzięki temu woda wykorzystywana jest efektywniej. Przy okazji instrumenty miernicze wykorzystywane są także do wykonywania innych jeszcze pomiarów, jak na przykład do ustalania EC przelewu w uprawie stołowej truskawki. Specjaliści z Agri-tech rekomendują wykorzystanie specjalnej aplikacji, która informuje plantatora o tym jak podawana jest pożywka, czy we właściwej ilości, czy doniczki lub maty są wysycone wodą w optymalny sposób, jednorodnie, bez przesuszonych obszarów. Pomijając kwestie związane z wykorzystaniem wody, z optymalizacją żywienia krzewów także widzę ważną rolę w wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych dla ograniczenia strat powodowanych przez choroby grzybowe. Tylko w Wielkiej Brytanii co roku straty truskawek spowodowane przez mączniaka na truskawce wynoszą 3 do 4 mln funtów. W niektórych gospodarstwach w skrajnych przypadkach redukcja plonu sięgać może nawet 70%. Optymalizacja strategii ochrony fungicydowej, wykonywanie zabiegów w czasie gdy rzeczywiście są potrzebne to klucz to uniknięcia takich dramatycznych sytuacji – mówił podczas webinarium Simon Turner, przedstawiciel Agri-tech. Dodał, że ograniczenie ilości zabiegów grzybobójczych jest także ważne w kontekście bezpieczeństwa żywności. Na koniec podał zaś powód ekonomiczny dla którego warto to robić. Dzięki stosowaniu rozwiązań z Metos UK w jednym z gospodarstw udało się uzyskać roczną oszczędność na poziomie 420 GPB/ha wynikającą z redukcji liczby zabiegów.

Kompleksowe rozwiązania

Na koniec głos zabrał Derek Brazda z Metos USA, moderator spotkania. Poinformował, że prace nad konkretnymi rozwiązaniami skrojonymi na miarę potrzeb gospodarstwa to wyzwanie chętnie podejmowane przez lokalnych dystrybutorów rozwiązań z gamy Pessl Instruments. Zachęcił do kontaktu z krajowymi firmami, których przedstawiciele pomogą dostosować sprzęt i oprogramowanie do wymagań i oczekiwań plantatora. W Polsce rozwiązania Pessl Instruments oferuje Metos Polska.









Poprzedni artykułNajważniejsze choroby truskawek. Jak zapobiegać? FILM
Następny artykułKombajnowy zbiór borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj