Wybrane odmiany truskawek – podsumowanie drugiej części AUT 2022





W czwartkowy wieczór, 27 stycznia, odbyło się webinarium pt. „Zalecenia dotyczące uprawy wybranych odmian truskawek”. Wpisuje się ono w cykl internetowych szkoleń, jakim w tym roku z uwagi na panującą wciąż epidemię jest Akademia Uprawy Truskawek 2022. Specjaliści z 4 szkółek przedstawili wybrane odmiany truskawek.

Odmiany owocujące w tradycyjnym terminie

Wybrane odmiany truskawek, których charakterystyka została omówiona podczas webinarium, w dużej mierze były kreacjami owocującymi w tradycyjnym terminie. Nie zabrakło tu wariantów już znanych i cenionych. Z uwagi na niebywałe walory smakowe na wyróżnienie zasługuje odmiana ‘Verdi’. Pierwsze laury na tym polu zdobyła od razu, gdy pojawiła się na polskim rynku jeszcze bez swej dzisiejszej, handlowej nazwy. Z kolei z uwagi na wczesność uzyskiwania plonu, zwłaszcza w tunelach warto wspomnieć o ‘Flair’. Stawki jakie oferuje rynek w okresie, gdy owocuje ta kreacja, są bardzo atrakcyjne. ‘Magnum’ nie jest raczej najłatwiejszą odmianą w uprawie, lecz gdy zapewnione zostaną dobre warunki do jej wzrostu potrafi zadziwić jakością wcześnie uzyskiwanego plonu. Mocne wejście na polski rynek zaliczyła jakiś czas temu także ‘Aprica’. Jest ceniona za niską wrażliwość na choroby korzeniowe czy antraknozę. Same owoce dobrze znoszą zaś transport i nie ciemnieją w trakcie obrotu handlowego.

Powtarzające owocowanie

Prelegenci w swych wystąpieniach omówili także niektóre odmiany powtarzające owocowanie. Jedną z nich była ‘Sweet Ann’. W poczet jej zalet wliczyć można nieco mniejszą tendencję niż w przypadku innych odmian do wytwarzania rozłogów. Krzewy są produktywne i można z nich osiągać po 1,3 kg plonu w trakcie sezonu. Także bardzo produktywny jest ‘Hademar’. Ta odmiana była uprawiana w sezonie 2021 w niektórych polskich gospodarstwach i zbiory były rekordowe a jakość owoców bardzo dobra. Bardzo smaczne i trwałe w obrocie owoce wydają truskawki odmiany ‘Murano’. Z kolei ‘Zadira’ nie jest odmianą powtarzającą owocowanie, jednak z uwagi na bardzo długie okno zbiorów, wynoszące aż do 17 tygodni, zdecydowałem się wspomnieć o niej właśnie na tym etapie podsumowania webinaru. To odmiana dedykowana do uprawy w technologii bezglebowej, najlepiej w szklarniach, ewentualnie w tunelach.

Wybrane odmiany truskawek – pełne spektrum omówionych kreacji

Te powyżej wspomniane to tyko niektóre z wymienionych i omówionych przez zaproszonych do wirtualnego studia Jagodnika gości. Pełny katalog zaprezentowanych kreacji przedstawia poniższa grafika:

Chcę uspokoić wszystkie osoby, które z różnych powodów nie mogły uczestniczyć w czwartkowym webinarze na żywo. Zapis tego wydarzenia, w trakcie którego padały pytania o inne jeszcze odmiany truskawek, pozostanie dostępny w kanale YouTube czasopisma Jagodnik oraz na profilu Facebook-owym czasopisma. Drugą część Akademii Uprawy Truskawek 2022 można obejrzeć także tutaj:

To jeszcze nie koniec!

Nie była to ostatnia odsłona tego cyklu szkoleń truskawkowych. Kolejna część Akademii Uprawy Truskawek 2022 została zaplanowana na 17 lutego. Szczegółowa zapowiedź ukaże się na kilka dni przed webinarium. Natomiast w kolejny czwartek, tj. 3 lutego, o zwykłej porze, czyli o godz. 17.00,  zapraszam na webinar o tematyce malinowej. Łącznie 6 prelegentów wygłosi 5 prezentacji poświęconych temu gatunkowi. Po nich, jak zwykle, odbędzie się dyskusja w trakcie której będzie można do specjalistów skierować pytania związane ściślej bądź luźniej z ich wystąpieniami i przekazanymi w ich trakcie informacjami. Warto być z nami w każdy czwartek o 17.00!







Poprzedni artykułMaliny w Hiszpanii na starcie o 26,4% tańsze niż w 2021 roku
Następny artykułMaliny w tunelach – webinarium malinowe 3 lutego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj