Plantacja malin na trudne czasy i możliwości jej ochrony- Film.

default

Sezon produkcji malin kierowanych do przetwórstwa nie napawa optymizmem. Pojawiają się jednak możliwości oraz nowe odmiany, które mają szansę odmienić opłacalność tej uprawy ograniczając koszty produkcji poprzez zmechanizowanie zbioru owoców. 

Tak doświadczalna plantacja z nowej odmiany dedykowanej do zbioru maszynowego została założona w gospodarstwie doktora Pawła Krawca w Karczmiskach. 

Jak informuje dr P. Krawiec, plantacja ta wymaga skutecznej ochrony przeciwko np. rdzy maliny. Jednym z pierwszych zbiegów z trzech bloków fungicydowych, przeprowadzonych na tej plantacji, przeciwko tej chorobie oraz patogenom powodującym zamieranie pędów malin został wykonany fungicydem Scorpion 325 SC.

W trakcie kwitnienia, aż do zbioru owoców notowano warunki sprzyjające rozwojowi szarej pleśni. W celu zabezpieczenia roślin oraz owoców przed tym patogenem przeprowadzono blok trzech zabiegów fungicydowych przy wykorzystaniu preparatów systemicznych. Dwa z nich z wykorzystaniem fungicydu Switch 62,5 WG

Na plantacji obserwowano również zwójki, przeciwko którym wykonano zabieg insektycydem Affirm 095 SG, który bardzo skutecznie zwalczył te szkodniki. W przypadku tego produktu warto również pamiętać, że ma on rejestrację do zwalczania muszki plamoskrzydłej. 

Po zbiorze pędy owocujące zostaną usunięte. W tym czasie konieczna będzie ochrona pędów przed chorobami. W tym celu w ocenie dr. P. Krawca, warto ponownie sięgnąć po fungicyd Scorpion 325 S.

W ocenie dra P. Krawca, wiele osób prowadzących tradycyjne plantacje malin polowych, z których owoce trafiały do zakładów przetwórczych, będzie próbowało sprzedać maliny na rynku deserowym. Decydując się na sprzedaż owoców deserowych, należy jednak bardziej zadbać o jakość owoców. W tym celu warto powalczyć o lepsze odżywienie malin m.in. wapniem. Ważna będzie również fertygacja i podanie tą drogą saletry wapniowej. Celowe jest również dobre odżywienie malin podając tą drogą nawozy wieloskładnikowe z większą zawartością potasu. 

Więcej o tym jak może wyglądać nowoczesna plantacja malin dedykowana do zbioru maszynowego oraz jak dbać o zdrowotność malin dowiecie się z materiału filmowego:

materiał informacyjno-promocyjny z firmy Syngenta

Poprzedni artykułRynek owoców jagodowych w MRiRW – ma być skup interwencyjny malin
Następny artykułFundusz Ochrony Rolnictwa – nowe prawo już obowiązuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj