Wybrane odmiany truskawek w ocenie szkółkarza
Firma Hortplant na rynku istnieje już od 25 lat. Kwalifikowane sadzonki truskawek produkuje na ok. 50 ha i dostarcza je na rynek polski i nie tylko. Poza wysokiej jakości materiałem nasadzeniowym rodzimi plantatorzy liczyć mogą także na fachowe doradztwo w zakresie zakładania plantacji i ich późniejszego prowadzenia z uwzględnieniem specyfiki odmian oferowanych przez ten podmiot.

Odmiany cieszące się popularnością

Obecnie trendy w uprawie poszczególnych odmian truskawek dynamicznie się zmieniają, dlatego trudno więc mówić o stałych lub przynajmniej długotrwałych tendencjach rynkowych. Uwidaczniają się jednak pewne preferencje plantatorów. Z oferty tego gospodarstwa coraz chętniej kupowane są sadzonki odmiany ‘Vibrant’. Jest to bardzo wczesna odmiana, która owocowanie zaczyna kilka dni przed ‘Honeoye’. Wydaje także obfity plon. Owoce są atrakcyjne wizualnie i mają regularny kształt. To dobry wybór dla ogrodników dla których liczy się wczesność, gdyż owocowanie krzewów tej odmiany można przyspieszyć stosując osłony. Jest to zalecane, gdyż krzewy mają nieco wydłużone pędy kwiatostanowe, co powoduje łatwość uszkodzenia kwiatów przez mróz, nawet na plantacjach osłoniętych agrowłóknią. Odmiana ta świetnie spisuje się w uprawie tunelowej i szklarniowej. Inną ciekawą propozycją jest ‘Florence’, która dzięki późnemu terminowi owocowania także pozwala na uzyskanie wyższych cen za owoce. Jest to zdrowo rosnąca odmiana, mało podatna na choroby liści m.in. mączniaka prawdziwego czy białą plamistość liści a także choroby odglebowe. Zdrowe krzewy są bardzo plonotwórcze. Mankamentem są minimalnie zbyt ciemne owoce o delikatnym połysku, jeśli zbiór nie zostanie przeprowadzony we właściwym momencie. ‘Elegance’ to odmiana preferowana przez sieci handlowe, zwłaszcza w Anglii. Smak owoców jest gorszy niż w przypadku ‘Florence’, ale posiadają one niesamowity wygląd. Są dorodne, jasne, o bardzo silnym połysku – konsumenci kupują oczyma. Plusem tej odmiany jest także wybitna przydatność do transportu, nawet na dalekie rynki – informuje Jerzy Dominikowski.

Matecznik odmiany Matis będącej w ofercie Hortplant
Mateczniki utrzymane w dobrej kondycji wydają zdrowe sadzonki

Ciekawe odmiany powtarzające

W ofercie Hortplant są 3 odmiany powtarzające plonowanie, takie jak ‘Albion’, ‘San Andreas’ i ‘Monterey’. Ich uprawa wymaga większej troski o zdrowotność krzewów z uwzględnieniem okresów karencji stosowanych preparatów. Z drugiej jednak strony pozwala na zbiory rozłożone w okresie nawet 5 miesięcy – w zależności od technologii uprawy od drugiej połowy czerwca do przymrozków. Ich owoce są smaczne i trwałe, więc należy mieć nadzieję, że truskawka w Polsce stanie się wkrótce owocem powszechnie spożywanym także w lecie i jesienią. Najlepsze rezultaty produkcyjne dają sadzonki odmian powtarzających średnio rozwinięte, nie posiadające licznych paków kwiatowych. Jeżeli pozwolimy na intensywne kwitnienie wiosną i owocowanie w pierwszym rzucie, to potem będzie przerwa. Lepiej jest więc oberwać pierwsze kwiaty, aby owocowanie było bardziej równomiernie rozłożone – zaleca Jerzy Dominikowski. Doradza też, aby odmiany te uprawiać raczej pod osłonami i w żadnym wypadku nie wysadzać ich w terminie jesiennym ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wymarznięcia zimą.

Pomimo trudnych warunków pogodowych sadzonki są w doskonałej kondycji
Pomimo trudnych warunków pogodowych sadzonki są w tym roku doskonałej kondycji

Nie ma odmian uniwersalnych, czy idealnych. Uważam jednak, że plantator nabywający sadzonki zasługuje na rzetelną informację o specyfice odmiany, zarówno jej atutach jak i mankamentach. Dysponując pełną wiedza może zdecydować o tym jak zaplanować uprawę, aby mogła ona przynieść wymierne korzyści  – konkluduje przegląd odmian Jerzy Dominikowski.

hortplantPoprzedni artykułRekordowe ExpoSE 2016
Następny artykuł65 lat Instytutów Ogrodniczych w Skierniewicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj