Wpływ wapnia na jakość malin
Wpływ wapnia na jakość malin jest nie do przecenienia. Należyte wykarmienie owoców tym pierwiastkiem przekłada się na ich jędrność, a także trwałość w obrocie handlowym. Nic więc dziwnego, że plantatorzy zastanawiają się jak efektywnie nawozić wapniem na ostatniej prostej, a więc w czasie gdy maliny zaczynają dojrzewać i ruszają zbiory.

Trzy pewne kroki

Jak informuje Jakub Kosik z firmy Timac Agro Polska, Seactive Elite wpływa na lepsze pobieranie składników pokarmowych i wody oraz transport asymilatów w roślinie. To bardzo ważna właściwość zwłaszcza w przypadku wapnia, który pobierany jest przez korzenie wyłącznie pasywnie właśnie z wodą. Poza wapniem, w który produkt ten jest szczególnie bogaty, Seactiv Elite zawiera też azot, potas i bor oraz kompleks biostymulacyjny na bazie alg morskich. KSC Adur polepsza efektywność pobierania wapnia przez korzenie a także wykazuje ogólne działanie biostymulujące mające istotny wpływ na ilość i jakość plonu malin. Jego zastosowanie wytwarza swoisty efekt synergii: środek stymuluje rozwój nowych korzeni (efekt działania cytokinin), szczególnie korzeni włośnikowych odpowiedzialnych za pobieranie wapnia i innych elementów odżywczych. To z kolei przekłada się na znaczny wzrost absorpcji wapnia, ze względu na zwiększony rozwój systemu korzeniowego. Oba te produkty warto naprzemiennie stosować z innym jeszcze rozwiązaniem, które wciąż jest nowością w ofercie firmy Timac Agro Polska, a mianowicie Kaorisem. Nawóz ten pozwala na lepsze pobieranie i przyswajanie składników pokarmowych oraz ich remobilizację w krzewach jak i migrację pokarmu w owocach. Kaoris sprzyja skuteczności działania zabiegów dokarmiania wapniem.

Więcej na filmie

Jakub Kosik w trakcie lustracji kwatery malinowej w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach zgodził się opowiedzieć o tych właśnie produktach i o tym jak one wpływają na rozwój roślin, a przede wszystkim na uzyskiwany z nich plon. Wypowiedź tego specjalisty obejrzeć można na poniższym materiale filmowym nagranym pod Opolem Lubelskim 20 czerwca. Serdecznie zapraszam:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!

Poprzedni artykułTruskawki pozbierane i co dalej (monitoring plantacji, 25.06.2024 r.)
Następny artykułBenevia z rozszerzoną rejestracją o nowe uprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj