Wiosenny rozwój truskawek w tunelach – fotogaleria

Obecna wiosna mija pod znakiem słonecznej pogody, ale bardzo zmiennej pod względem temperatury. Cały czas nocami notowane są przymrozki. Pomimo tego wegetacja truskawek w tunelach posuwa się do przodu. W połowie kwietnia odwiedziłem gospodarstwo Konrada Kozakiewicza w miejscowości Michałowo pod Płońskiem, aby przekonać się o kondycji roślin. Ich stan ilustruje poniższa fotogaleria.

Truskawki uprawiane w podłożach

W ramach projektu „Truskawki w tunelach” realizowanego w gospodarstwie Kozacka Truskawka testowane są różne rozwiązania w zakresie produkcji owoców. Jednym z nich są wzniesione zagony z drenażem i opcją zastosowania rozmaitych podłoży, np. kokosowych (Ceres, Botanicoir) czy węglowych (Carbohort). Te próby realizowane są w tunelu nr 1. Wygląda na to, że rośliny uprawiane w taki sposób czują się dobrze i szybko się rozwijają. Większość odmian kwitła już, a pierwsze owoce spodziewane są na początku maja.

Truskawki na zagonach ziemnych

W pozostałych tunelach truskawki uprawia się w zagonach ziemnych ściółkowanych czarną agrowłókniną (Agrimpex). Zgromadzono tam także dość pokaźną kolekcję odmian. Pobieżna lustracja plantacji wykazała, że rośliny na ogół są nieco mniejsze niż te uprawiane w podłożach. Mimo to, także odmiany w większości rozwinęły już pierwsze kwiaty.

Ogólna kondycja roślin

Truskawki w projekcie są fertygowane, wykonano też pierwsze zabiegi ochroniarskie. Ich ogólny stan należy uznać za bardzo dobry. Liście są połyskliwie zielone, nie widać na nich oznak chorobowych ani żerowania szkodników. Wykonane zostało już także ścielenie słomą. Czekamy na pierwsze owoce.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here