W Hiszpanii więcej jagodowych, ale nie truskawek

owoce jagodowe, jagodnik.pl, jeżynyW tym roku w Hiszpanii zanotowano spadek powierzchni nasadzeń truskawek o około 9,25%, podczas gdy powierzchnia uprawy innych gatunków roślin jagodowych, takich jak maliny, jeżyny i borówki wzrosła tam o 25%.

Łączny areał uprawy owoców jagodowych w prowincji Huelva szacowany jest w tym roku na około 9460 ha (w 2013 roku było to 9500 ha). Jak informuje Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Truskawki w Huelva, wzrost powierzchni uprawy malin, borówek i jeżyn w przeciwieństwie do spadku powierzchni uprawy truskawek podyktowany jest rosnącą konkurencją na międzynarodowym rynku truskawek, a co się z tym wiąże malejącą opłacalnością uprawy tego gatunku. Dlatego konieczne jest poszukiwanie nowych gatunków, których uprawa będzie gwarantowała zadowalającą opłacalność. Dlatego też powierzchnia uprawy truskawek została zmniejszona o 9,2% z 6980 ha w ubiegłym roku, do około 6340 ha w tym roku. Tegoroczny areał nasadzeń ma być podobny do tego z lat 2011 i 2012. W okresie zakładania uprawa, a więc w miesiącach październik-listopad, panowały bardzo wysokie temperatury, które nie najlepiej wpłynęły na przyjmowanie się roślin.
Największy wzrost powierzchni uprawy notowany jest w uprawie malin, które w tym roku będą rosły na około 1500 ha, podczas gdy w minionym sezonie uprawiano je na około 1300 ha (wzrost o 20%). Jeżynami obsadzone jest 70-90 hektarów (wzrost powierzchni uprawy o 28,6%). Rośnie również powierzchnia uprawy borówki wysokiej, która obecnie roślinie już na około 1150 ha (wzrost o 27, 8%) u tego gatunku należy jednak pamiętać, że na pierwsze zbiory owoców można liczyć dopiero w trzecim roku uprawy.
Źródło: FresHuelva
Poprzedni artykułTRSK – z pasją i wizją przez 25 lat
Następny artykułNawozy, które chronią i bronią, cz. II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj