W tym roku napływają do nas liczne informacje o nieprawidłowościach związanych z jakością (zdrowotnością) sadzonek truskawek pozyskiwanych z renomowanych szkółek. Niewyrównany materiał, zaburzenia we wzroście, infekcje nieznanych chorób czy obecność roślina to najczęstsze problemy z jakimi zderzają się producenci truskawek. Również w gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków gdzie prowadzimy projekt Truskawkowe Inspiracje pojawił się problem a cała plantacja została opanowana przez  nieznaną chorobę.

Plantacja truskawek została założona na początku maja z sadzonek frigo A++.  Celowo opóźniliśmy termin sadzenia by zacząć zbiory owoców gdy mini już wysyp truskawek z tradycyjnych plantacji. Zamiast jednak oczekiwanego plonu zderzyliśmy z dużym problemem – mówi Mateusz Włodarczyk. Pomimo prowadzenia standardowego programu ochrony przed chorobami, w trakcie zbiorów na liściach zaczęły się pojawiać plamistości, owoce zdrobniały i praktycznie nie nadają się do zbioru. Co ciekawe – na fragmencie plantacji gdzie posadzono inną odmianę pochodzącą z innego źródła- problem nie występuje.

Tak porażonej plantacji truskawek jeszcze nie widziałam – mówi Karolina Felczak-Konarska
Objawy są widoczne na wszystkich roślinach

W tej sytuacji o pomoc poprosiliśmy Karolinę Felczak-Konarską z firmy Fertico. Tak mocno porażonej plantacji jeszcze do tej pory nie widziałam. Owszem choroby powodujące plamistości liście są dość często, ale nie w takim nasileniu – powiedziała podczas lustracji plantacji. Na plantacjach gdzie prowadzona jest standardowa ochrona przed szara pleśnią czy antraknozą, problem plamistości liści praktycznie nie występuje. Dlatego jestem bardzo zdziwiona skalą w jakiej nastąpiło porażenie tej plantacji, tym bardziej że było tu wykonane kilka zabiegów laminaryną – dodaje ekspertka z firmy Fertico.

Podstawą do jakichkolwiek działań interwencyjnych musi być prawidłowa diagnostyka, dlatego pobrane próbki roślin trafią do Instytutu Agronomicznego Fertico. Przeprowadzimy tu podwójną diagnostykę, czyli sprawdzimy jakie organizmy bytują na tych roślinach ale też zrobimy badania molekularne. Gdy uda się zdiagnozować przyczynę obecnej sytuacji będziemy mogli podjąć dalsze działania – mówi Karolina-Felczak-Konarska. O efektach tych badań poinformujemy już niebawem.

Jeśli macie nietypowe problemy z chorobami na swoich plantacjach zamieście zdjęcie i krótki opis problemy w komentarzu (lub wyślijcie na adres mariusz.podymniak@hortusmedia.pl ). Postaramy się skomentować widoczne na zdjęciach objawy a najciekawszy przypadek zostanie poddany badaniom diagnostycznym w Instytucie Agronomicznym Fertico (na koszt firmy).

Choroba niszczy cała plantację truskawek







Poprzedni artykułJagodnik 6/2023 już w sprzedaży!
Następny artykułCeny borówki w skupach i na targowiskach (26.07.2023)

1 KOMENTARZ

  1. To że w szkółkach źle to wiemy poprostu pisać szkółke gdzie jest źle wprost po to do media jak każdy artykół sponsorowany tu i w drugo stronie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj