Ważne zabiegi ochrony w okresie kwitnienia borówek





Krzewy borówek w zależności od odmiany i regionu Polski znajdują się w okresie poprzedzającym kwitnienie. Zaawansowanie rozwoju roślin w niektórych regionach wskazuje czasami nawet na około 10-dniowe przyspieszenie w porównaniu do ubiegłego sezonu, który, jak wiadomo, był bardzo opóźniony.

Aktualnie zwrócić uwagę na:

Na plantacjach obserwuje się objawy zamierania pędów borówki (fot. 1). Sprawcą choroby jest grzyb Phomopsis vaccinii. Z porażonych w ubiegłym roku pąków kwiatowych i kwiatów grzyb przerósł do pędów powodując rozległe brązowe i czarne nekrozy. Patogen ten może się przemieszczać systemicznie powodując rozszerzanie się objawów. Aby ograniczyć występowanie choroby należy wycinać porażone pędy i usuwać je z plantacji. Z zarejestrowanych fungicydów można polecić Switch 62,5 WG w dawce 0,8-1,0 l/ha. Wyższą dawkę środka stosować w warunkach większego zagrożenia.

Objawy zamierania pędów na roślinie borówki, kwiecień 2023 r.

 

W najbliższym czasie zwrócić uwagę na antraknoz i szarą pleśń

Na plantacjach należy prowadzić lustracje pod kątem występowania chorób grzybowych. Na próbie 100 losowo wybranych pędów z różnych części plantacji, należy zanotować liczbę pędów porażonych. W przypadku szarej pleśni porażenie powyżej 5% świadczy o dużym zagrożeniu infekcją dla rozwijających się kwiatów. Zagrożenie ze strony szarej pleśni należy traktować jako dosyć wysokie w związku z okresem temperatur poniżej zera w okresie przedświątecznym. W rozwijających się wówczas pąkach mogło dochodzić do mikrouszkodzeń. Ich efekty będą widoczne w okresie przed kwitnieniem w postaci zamierających kwiatostanów. Natomiast przy antraknozie porażenie powyżej 10% pędów stanowi próg zagrożenia i konieczne jest wykonanie zabiegów chemicznych zabezpieczających kwiaty przed infekcją i rozwojem choroby.

W związku ze wzrastającą temperatura należy zacząć lustacje pod kątem obecności Pseudomonas spp. Zwłaszcza na plantacjach, na agrofag występował w poprzednich latach. Warunki sprzyjające rozwojowi choroby to temperatura około 15ºC i wysoka wilgotność powietrza. Zapobiegawczo i interwencyjnie warto wprowadzić na plantacji zabiegi produktami miedziowymi zawierającymi tzw. miedź systemiczną (bioaktywną).

Wraz z poprawą warunków cieplnych zaczną pojawiać się szkodniki. Podstawą do rozpoczęcia zabiegów ochrony jest przekroczenie progów zagrożenia. Przed kwitnieniem krzewów borówki większą uwagę należy zwrócić na: 

  1. Zwójki – w kwietniu należy przeglądać złoża z jajami, kontrolować obecność otworów po wyjściu larw. Pod koniec kwietnia i w maju przeglądać 200 losowo wybranych wierzchołków pędów z liśćmi zwiniętymi przez gąsienice. Obecność i loty motyli można również monitorować przy pomocy pułapek z feromonem. Próg zagrożenia przed kwitnieniem  stanowi obecność złóż z jajami zwójki na 10 pędach, w próbie 200 sztuk, natomiast pod koniec kwitnienia – 20 wierzchołków z uszkodzonymi liśćmi (10%) w próbie 200 sztuk.
  2. Mszyce – W okresie wiosenno-letnim należy przeglądać krzewy wypatrując mszyc żerujących w koloniach na wierzchołkach niezdrewniałych pędów oraz na dolnej stronie młodych liści. Próg zagrożenia stanowi powyżej 5% pędów zasiedlonych przez mszyce.

Proponowane zabiegi w fazie przed kwitnieniem

  1. Zamieranie pędów, antraknoza, szara pleśńSwitch 62,5 WG w dawce 0,8-1,0 l/ha,
  2. Mszyce i zwójki – zabieg preparatem zawierającym deltametrynę lub produktem Affirm 095 SG, który zarejestrowany jest do zwalczania takich szkodników jak: zwójka plameczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka, zwójka bukóweczka i muszka plamoskrzydła. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 kg/ha. Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni. Maksymalna liczba zabiegów sezonie wegetacyjnym: 2. Karencja 7 dni.

Materiał reklamowy firmy Syngenta







Poprzedni artykułNawożenie malin – nowe możliwości
Następny artykułKontrola drożności linii kroplujących 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj