TSW i liczna atrakcje również dla producentów roślin jagodowych


Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) wyrastają na jedną z największych, specjalistycznych imprez sadowniczo-warzywniczych obywających się w Polsce. Kierowana jest ona do profesjonalnych producentów owoców i warzyw. W tym roku formuła targów będzie poszerzona również o ofertę dla producentów roślin jagodowych. A czego będzie ona dokładnie dotyczyć pytamy Annę Kurek, dyrektor targów TSW 2014

– Pani Anno, czy może Pani przybliżyć nam kilka informacji o Targach Sadownictwa i Warzywnictwa, które w tym roku kolejny już raz organizuje Oficyna Wydawnicza Oikos?

TSW, Anna Kurek, Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, OikosAnna Kurek, dyrektor targów TSW: Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to obecnie jedna z największych specjalistycznych wystaw ogrodniczych w kraju skierowana dla producentów owoców i warzyw. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, w ciągu dwóch dni targi odwiedziło blisko 4200 osób, a swoją oferty prezentowało 107 wystawców na 3000 m2 powierzchni wystawienniczej. Wśród zwiedzających rozlosowano nagrody na łączną kwotę 19 136 zł. Uczestnicy TSW 2013 podkreślali, że były to targi mocno branżowe, które przyciągnęły fachowców, osoby szczególnie zainteresowane wymianą doświadczeń i rozwojem swoich gospodarstw.

– Ubiegłorocznej edycji targów towarzyszyły liczne wydarzenia konferencyjne, czy w tym roku przewidujecie również takie wydarzenia towarzyszące?

AK: Podczas ubiegłorocznych konferencji wygłoszono 39 wykładów i prelekcji, a prelegentami byli wybitni specjaliści z kraju i zagranicy. Podobnie w tym roku TSW będą towarzyszyć liczne konferencje tematyczne z zakresu sadownictwa i warzywnictwa. Przy przygotowaniu części merytorycznej współpracować będziemy z naszymi patronami branżowymi oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczególny nacisk położymy na tematy ekonomiczne oraz zagadnienia dotyczące integrowanej ochrony roślin, nowoczesnych metod przechowywania warzyw, agrotechnikę oraz problemy związane z mechanizacją ogrodnictwa. Do udziału zaprosiliśmy wybitnych prelegentów zarówno z kraju, jak i zagranicy. Współpracę medialną nawiązaliśmy m.in. z portalami branżowymi sadownictwo.agro.pl, jagodnik.pl, e-sadownictwo.pl, podoslonami.pl, fresh-market.pl, warzywnictwo.agro.pl.

Liczne zapytania, które kierowali do nas producenci roślin jagodowych spowodowały, że w tym roku przygotujemy specjalnie dla tej grupy producentów konferencję truskawkową, współorganizatorem tej konferencji będą osoby przygotowujące czasopismo „Jagodnik” oraz portal Jagodnik.pl. Konferencja truskawkowa, będzie podzielona na zagadnienia z zakresu polowej uprawy truskawek oraz uprawy truskawek pod osłonami. Prelegentami będą wybitnej klasy specjaliści z zagranicy, którzy przedstawią najnowsze trendy oraz zalecenia dotyczące tych upraw, a wdrażane obecnie w krajach Europy Zachodniej. Szczegółowy program podamy już wkrótce, jednak już dziś możemy zapewnić Państwa, że tematyka tej konferencji będzie wyjątkowo atrakcyjna, zarówno dla osób produkujących truskawki tradycyjnie w glebie, jak i dla osób zainteresowanych uprawą pod osłonami.

Targom towarzyszyć będzie również Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw, organizowane przez KZGPOiW oraz konferencje: konferencja sadownicza dla producentów owoców ziarnkowych i pestkowych, konferencja dotycząca upraw pod osłonami współorganizowana przez firmę Cultilene oraz portal Podoslonami.pl oraz konferencja Uprawa warzyw w polu oraz w tunelach foliowych. Naszymi prelegentami będą wybitni specjaliści z Polski, Wielkiej Brytani, Włoch, Holandii i Niemiec.

– Czy oprócz konferencji, producenci roślin jagodowych będą mogli znaleźć interesujące ich rozwiązania z zakresu technologii uprawy na samych Targach?

AK: Oczywiście, w targach będzie uczestniczyć znacznie większa liczba wystawców niż w 2013 roku, będą to zarówno firmy oferujące specjalistyczne maszyny z kraju i zagranicy, jak wszelkie środki niezbędne w produkcji owoców jagodowych. Szczególnie licznie reprezentowane są na naszych targach firmy oferujące maszyny i urządzenia do pielęgnacji sadów i upraw warzywnych w polu oraz pod osłonami. A wśród wystawców znajdują się zarówno wielkie koncerny chemiczne, jak i polscy producenci nawozów i innych środków produkcji. Udział w targach zapowiedziało też wiele firm zajmujących się chłodnictwem i usługami związanymi z przechowalnictwem owoców i warzyw.

Swój udział w targach zapowiadają także szkółki oferujące materiał nasadzeniowy, a jak wiemy luty to bardzo dobry moment na finalizację zakupu sadzonek firgo truskawek.

– W ubiegłym roku zorganizowane grupy mogły liczyć na dofinansowanie przyjazdu na TSW. Czy w tym roku również planujecie taką formą pomocy przyjazdu na targi?

AK: Tak, podobnie jak w ubiegłym roku przyznajemy dofinansowanie do przyjazdu zorganizowanym grupom osób – są to dopłaty do autokarów (minimalna liczba to 25 osób), przewidzieliśmy również dopłaty do busa. Szczegółowe informacje znajdą państwo na naszej stronie targowej www.tsw.targi.pl w zakładce „Dopłaty do transportu”. Aby uzyskać dofinansowanie należy zarejestrować grupę do dnia 1 lutego 2014, wypełniając formularz zgłoszeniowy (do pobrania tutaj). Po jego wypełnieniu otrzymujecie Państwo od nas potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz formularz do wypełnienia danymi o uczestnikach wyjazdu (imię, nazwisko, telefon).







Poprzedni artykułKrólewski jubileusz prof. Pieniążka
Następny artykułKrólewski jubileusz prof. Pieniążka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj