Oj pod folią jest ciepło a momentami nawet gorąco. Wegetacja pędzi i już się nie zatrzyma. Głównymi gatunkami, które są w naszym kraju uprawiane pod osłonami są truskawki i maliny. W tunelach z każdym dniem albo i z każda godziną robi się coraz zieleniej.
Chodzą po zielonym
Na tle zielonych liści bez problemu można dostrzec wędrujące samice przędziorka chmielowca. Osobniki wychodzące z zimowli są ciemniejsze od form spotykanych latem. Wskazane jest ich wczesne zwalczanie tak by nie pozwolić na rozrost populacji. Tu pomocnym będzie działający mechanicznie insektycyd Fitter, ale również produkt Rodeo, który zwiększa skuteczność tradycyjnych środków ochrony roślin poprzez stworzenie lepkiej powłoki, unieruchamiającej drobne insekty.
Od dołu
Chociaż czas intensywnego nawożenia jeszcze przed nami, to należy pamiętać, że podstawą w budowaniu części nadziemnej jest zadbanie o zdrowy i silny system korzeniowy. Konieczne jest zatem zlustrowanie rośliny również od tej strony i w razie potrzeby podjęcie działań regeneracyjnych, biostymulujących. Dobrze sprawdzą się tutaj produkty zawierające kwasy humusowe o szeregu pozytywnych właściwościach, m.in. Naturvital-plus.
Niezależnie od tego konieczne jest zapewnienie w glebie odpowiedniej ilości fosforu i wapnia, które to są najważniejszym budulcem dla młodych tkanek, tutaj młodych korzeni. Składniki te jak wiadomo poprawiają rozwój i usprawniają funkcjonowanie korzeni. Coraz częściej do nawożenia zaprzęgane są naturalne produkty biologiczne, dodatkowo stymulujące aktywność biologiczną gleby i wspomagające prawidłowy rozwój roślin m.in. Bakto ProFOS. Ewentualne zastosowanie produktów nawożeniowych w tym okresie będzie także idealnym testem dla systemu fertygacyjnego.
Wychodzą spod liści
W truskawkach nieśmiało pokazują się pędy kwiatostanowe, z których wyrosną pędy kwiatostanowe. W malinach również mamy już całkiem sporą masę liściową. Najwyższy czas na wprowadzanie zabiegów miedziowych. Z powodzeniem można jeszcze zastosować jeden z produktów nawozowych zawierających tlenochlorek miedzi m.in. Miedziowy 600 SC lub Miedziowy 50 WP.
W kolejnym etapie należy pomyśleć już o szarej pleśni, która doskonale czuje się w warunkach wilgotnego wiosną tunelu. Jeżeli mowa o działaniach jedynie zabezpieczających z powodzeniem można zastosować środki oparte o kaptan. W momencie, kiedy obserwowane są pewne objawy porażenia przez patogena zastanowić się nad zabiegiem wysuszającym np. z użyciem wodorowęglanu potasu. W okresie niskich temperatur (wykazuje działanie już od temperatury 7-8oC, kiedy większość standardowych produktów nie działa, a patogeny już się rozwijają), warto pamiętać o możliwości zastosowania w takich warunkach preparatu Serenade ASO zwalczającego szarą pleśń i mączniaka prawdziwego w uprawie truskawek. Środek ten warto stosować zapobiegawczo od fazy przed kwitnieniem do drugiego zbioru (większość owoców wybarwiona) (BBCH 55-89).
Jeżeli rośliny są mocno, dogłębnie zaatakowane przez szarą pleśń, konieczne będzie sięgnięcie po substancje o działaniu systemicznym.
Szczególnie w przypadku truskawek wskazane są zabiegi ograniczające występowanie mączniaków. W wiosennych zabiegach doskonale sprawdzają się fungicydy siarkowe. Swego rodzaju wsparciem będą także produkty nawozowe zawierające siarkę np. OptiSiarka 80 WG. Ich stosowanie powinno być jednak zredukowane w tunelach do 1-2 zabiegów z racji na możliwość uszkadzania ściółki z agrowłókniny. W kolejnych zabiegach doskonałym rozwiązaniem będzie Zato 50 WG, które na długi czas zabezpiecza liście przed mączniakiem i daje efekt zieloności liści.
Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Chemirol